در این مقاله قصد داریم به آموزش سرویس SSIS و طراحی فرایند ETL بپردازیم.

پس از طراحی انبارداده، برای انتقال دیتا از ابزار SSDT در Visual studio و سرویس SSIS استفاده می کنیم. فرآیندی که طی آن دیتا را پس از انجام تغییراتی به انبارداده منتقل می کنیم ETL نام دارد که مخفف Extract به معنی بیرون کشیدن دیتا، Transform ایجاد تغییراتی در دیتا  و Load انتقال آن به انبارداده می باشد.

برای این کار پس از باز کردن ابزار SSDT برای ایجاد یک پروژه SSIS ، از قسمت File بر روی گزینه New Project کلیک می کنیم. که از قسمت Start نیز به این گزینه دسترسی داریم.

در پنجره باز شده در نوار سمت چپ  از قسمت Installed گزینه Business intelligence ، Integration Services را انتخاب کرده و در پنجره مقابل Integration Servicer Project را کلیک می کنیم. در قسمت پایین صفحه در قسمت Name نام پروژه و در قسمت Location مسیر ذخیره سازی آن را تعیین میکنیم و Ok می کنیم.

در پنجره باز شده در نوار سمت راست Solution Explorer  نام Solution تعریف شده ظاهر می شود یک Solution می تواند شامل چندین پروژه از نوع SSIS، SSAS باشد. در قسمت Project Params می توانیم پارامتر های مورد نیاز را تعریف کرد و در قسمت Connection Manager می توان ارتباطات را مدیریت کرد، قسمت بعدی SSIS Package می باشد که می توان در آن Package های مورد نیاز را تولید کرد، Package Part مانند یک متد عمل می کند و در صورت داشتن یک عملیات تکراری می توان از این بخش استفاده کرد.

برای ایجاد یک Package بر روی قسمت SSIS Package راست کلیک کرده و گزینه New SSIS Package را انتخاب می کنیم.

در نوار سمت چپ SSIS Toolbox ابزارهای متعددی که برای طراحی Package نیاز داریم وجود دارند.

اولین Tab پنجره Control Flow نام دارد که در آن عملیاتی را که به دیتا مربوط نمی شود را انجام می دهیم مانند Backup و Shrink و یا انتقال و کپی فایل، در قسمت Data Flow مستقیم بر روی دیتا کار می کنیم عملیاتی مانند تجمیع دیتا، تغییر Data Type و عملیاتی از این دست، در تب Parameters نیز پارامتر هایی که مستقیم در Package مورد نیاز هستند را تعریف میکنیم .

تهیه Backup از Database

برای این کار از دیتا بیس آموزشی مایکروسافت که Adventure Works می باشد استفاده می کنیم.

Task که برای Backup گرفتن از آن استفاده می کنیم در قسمت Other Task، نوار SSIS Toolbox،

Back up Database Task را با Drag کردن به پنجره Control Flow انتقال می دهیم، سپس بر روی آن دابل کلیک می کنیم. در پنجره باز شده در قسمت Connection  با زدن دکمه New ارتباط جدیدی تعریف میکنیم.

سپس در پنجره باز شده نام Connection و نام Server را وارد می کنیم. و Ok میکنیم.

سپس در قسمت Databases نام Database مورد نظرمان را انتخاب می کنیم.

در مرحله بعد در Destination Tab مسیری را که می خواهیم فایل Backup در آن ذخیره شود را از قسمت Folder تعیین میکنیم. و OK میکنیم.

سپس Task ایجاد شده را با زدن دکمه Start از منوی بالا اجرا میکنیم .

سپس برای خارج شدن از فرآیند اجرا دکمه Stop را از نوار بالا کلیک میکنیم.

در مسیر تعیین شده برای ذخیره Backup می توانید File Backup را پیدا کنید.