هوش تجاری می تواند باعث افزایش عملکرد و ایجاد مزیت های رقابتی برای شرکت ها شود. در اینجا هفت گام برای اجرای یک استراتژی کارآمد BI آورده شده است.

دونالد فارمر
توسط

دونالد فارمر ، استراتژی TreeHive

انتشار: 30 ژوئن 2020

تجارت شما هرچه باشد ، در حال حاضر نوعی BI را انجام می دهد. با اطمینان می توانم بگویم زیرا امروزه هر مشاغل با برنامه هایی تولید می کنند که داده تولید می کنند و حداقل برخی گزارش های اساسی را ارائه می دهند. در کنار این برنامه ها ، مدیران و مدیران بازرگانی از صفحه گسترده نه فقط به عنوان ماشین حساب پیچیده بلکه برای شکل دهی و کار با اعداد و جداول استفاده می کنند تا بتوانند از عملکردهای تجاری اطلاعات کسب کنند.

اما این هوش تجاری کامل نیست. آن صفحات گسترده و گزارش ها؟ آنها ابزارهای تاکتیکی اساسی هستند ، اما راهبردی نیستند. این بدان معناست که شما آنها را برای انجام کاری انتخاب می کنید ، اما بعید است به شما کمک کنند تا نسبت به رقبای تجاری خود از مزیت های رقابتی برخوردار شوید. گزارش ها امروز برنامه های کالایی هستند که با دیدگاه سازمانی که می خواهد به کجا برود و چگونه می خواهد برای دستیابی به آن اهداف تجاری فعالیت کند ، یکپارچه نیستند. آنها فقط ابزار هستند.

مزایای استراتژی BI

از طرف دیگر ، یک استراتژی هوش تجاری بر اساس چشم انداز موفقیت شکل می گیرد: درک مزیت رقابتی و چگونگی ارائه آن. یک استراتژی م Bثر برای BI و تجزیه و تحلیل ، درک مبتنی بر داده و عینی از بازارها ، مشتریان ، فرآیندهای عملیاتی و عملکرد تجاری را همراه با بینش آگاهانه تری از تیم BI و کاربران تجاری جمع می کند.

این شامل توسعه یک معماری BI و استقرار سیستم ها و برنامه های BI بر اساس آن معماری ، یا در محل یا در ابر است. اما یک استراتژی BI فراتر از یک نقشه راه فناوری است: این یک اخلاق تصمیم گیری هوشمندانه و منطقی برای تجارت ایجاد می کند که در شرایط آرام و بحرانی به خوبی به سازمان شما خدمت می کند.

نحوه اجرای استراتژی هوش تجاری

وظایف مختلفی برای ایجاد و اجرای استراتژی BI وجود دارد. به عنوان مثال ، مدیران IT و BI و سایر افرادی که در برنامه ریزی آن مشارکت دارند – مدیر CIO یا مدیر ارشد داده – می گویند:

  • تأیید و بودجه برنامه BI را بدست آورید.
  • ساختار و کارکنان تیم BI ؛
  • طراحی معماری BI ؛
  • نرم افزار BI مورد استفاده را انتخاب کنید.
  • کار با کاربران تجاری برای شناسایی شاخص های اصلی عملکرد (KPI) و سایر معیارهای تجاری برای ردیابی. و کاربران را در مورد ابزارهای BI آموزش دهید.

به عنوان بخشی از این فرآیند ، مراحلی وجود دارد که باید اطمینان حاصل کنید که استراتژی شما مزایای تجاری وعده داده شده را فراهم می کند. در اینجا هفت گام آورده شده است که به شما کمک می کند تا سازمان شما از استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل داده های ساده به نیازهای تجزیه و تحلیل کسب و کار فعلی و آینده آن با یک استراتژی موفقیت آمیز BI کمک کند.

1. از جایی که در BI و تجزیه و تحلیل هستید شروع کنید

من بعضی اوقات فکر می کنم این قدم اول باید ناگفته باقی بماند ، اما اغلب سازمان ها در ابتدای ابتکارات BI دچار لغزش می شوند. تیم های IT و BI برنامه های بزرگی را برای مهاجرت به سیستم عامل یا بکارگیری فناوری های جدید می اندازند ، امیدوارند که یک فرهنگ تجزیه و تحلیل داده محور به طور خودکار موجب صرفه جویی در هزینه ها ، بهبودهای اساسی و مزایای رقابتی شود.

در عوض با ممیزی ابزار تجزیه و تحلیل داده ها که تیم های تجاری شما از قبل استفاده می کنند ، شروع کنید. ممکن است تعجب کنید که دریابید چه تعداد کاربر فعال در BI و تجزیه و تحلیل خودکار هستند. همچنین ، تصمیم گیرندگان و سایر کاربران تجاری درباره استفاده آنها از داده ها ، نظرسنجی کنید. کدام گزارش های موجود موثر هستند؟ چند جلسه و تصمیم گیری در حال حاضر به داده ها ، گزارش ها یا داشبورد متکی هستند؟

دانستن جایی که در آن قرار دارید این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون ایجاد اختلال در کار خوبی که قبلاً انجام شده و از بین بردن ذینفعان اصلی ، اولین قدم های اضافی را به سمت یک استراتژی رسمی BI بردارید.
روند BI چگونه کار می کند
مراحل اصلی در فرآیند BI

2. خانه خود را از نظر امنیت ، حریم خصوصی ، حاکمیت و رعایت نظم و ترتیب دهید

امیدوارم که شما امنیت داده ها را جدی بگیرید اما امروزه این برای کسب و کارها کافی نیست. افزایش نگرانی ها و قوانین مربوط به حریم خصوصی داده ها ، سازمان ها را ملزم می سازد که از اطلاعات شخصی افراد و نحوه استفاده از آنها را در اولویت قرار دهند.

در حالی که حریم خصوصی و امنیت داده ها به طور طبیعی با یکدیگر مرتبط هستند ، شما باید در اجرای استراتژی BI نیازهای خاص هر رشته را در نظر بگیرید. این امر به ویژه در هنگام برخورد با مجموعه ای از داده های بزرگ که در یک پایگاه داده رابطه ای معمولی با کنترل های دسترسی بالغ و ریز ذخیره نشده اند ، بسیار درست است. اقدامات محرمانه مطمئناً به امنیت خوب متکی هستند ، اما این تنها اطمینان از نگهداری و استفاده صحیح از اطلاعات حساس را نمی دهد.

به همین ترتیب ، حاکمیت داده ها و انطباق نظارتی با یکدیگر مرتبط هستند. حکمرانی خوب تضمین الزامات قوانین خاص یا آیین نامه های عملی را تضمین نمی کند ، اما اطمینان از ایستادن سازمان خود در برابر آنها بدون وجود فرآیندهای حاکمیت موثر دشوار است.

ممکن است عجیب به نظر برسد

d ، اما حاکمیت داده ها مربوط به تصمیم گیری بهتر نیست بلکه تصمیم گیری به روش صحیح است. درک این تمایز باعث می شود که مراحل بعدی شما در روند اجرای BI با اطمینان بیشتری انجام شود.

3- تیم های IT و BI را مغازه دار بدانید ، نه دروازه بان

یک استراتژی هوشمند تجاری تجاری شامل یک عنصر قوی از BI سلف سرویس و تجزیه و تحلیل است. به طور فزاینده ، تحلیل گران تجارت ، مدیران و مدیران مهارت ها و ابزارهایی را برای انجام کار تجزیه و تحلیل داده های خود دارند. اما آنها داده ها را از کجا می آورند؟

هر کاری که می کنید ، آنها را مستقیماً به منبع داده متصل نکنید. شما باید از سیستم های عملیاتی خود محافظت کنید. انبار داده های سنتی هنوز بسیار مرتبط و م effectiveثر است. این فناوری اطلاعات را قادر می سازد تا علاوه بر داده ها ، بلکه مدل منطقی نحوه عملکرد تجارت را نیز در اختیار کاربران قرار دهد.

با این حال ، در دنیای BI سلف سرویس ، کاربران تجاری اغلب مدلهای داده تحلیلی خود را برای نیازهای کوتاه مدت یا موقت ایجاد می کنند. بنابراین ، مدیران IT و BI باید کمتر خود را دروازه بان بدانند و بیشتر شبیه مغازه دار باشند. یک فروشگاه بی نظم نیست – فروش دخانیات یا الکل را در نظر بگیرید. مغازه دار باید قوانینی را که وضع شده است ، اجرا کند ، در عین حال اطمینان حاصل کند که کالا – داده ها ، در این مورد – برای اهداف مناسب ، بسته بندی مناسب و در دسترس است.

این یک تغییر در ذهنیت است به همان اندازه که در ساختار داده شما تغییر می کند ، اما تفاوت در یک استراتژی موفق BI را ایجاد می کند.

4. با ابزار BI به سمت بالا مسابقه ندهید

نرم افزار هوش تجاری قابلیت های پیشرفته تری را به شما می دهد: تجسم داده ، پیش بینی و ویژگی های تجزیه و تحلیل پیشرفته ، که در آن هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به شما کمک می کنند تا الگوهایی را در داده های شما پیدا کنید و به روش های دیگر به روند BI کمک کنید. این زمان ها هیجان انگیز است.

با این وجود ، قبل از استفاده گسترده از فن آوری های جدید ، مکث کنید. هر تیم تجاری به پیشرفته ترین ویژگی های BI نیاز ندارد. برای بسیاری از قسمت های سازمان شما ، گزارش اولیه عملیاتی کافی به اثبات می رسد. تیم های دیگر – به عنوان مثال شاید در بازاریابی در همه کانال – ممکن است برای استفاده از آخرین توانایی ها احساس آمادگی کنند. بیشتر آنها جایی در این بین خواهند بود.

به همین دلیل مرحله 1 بسیار مهم است: شما باید از نقطه شروع خود و اینکه هر واحد تجاری یا دپارتمان در نقشه فناوری BI کجاست ، بدانید. یافتن فناوری مناسب برای هر نیاز به هیچ وجه با پیش فرض برای یک پلت فرم کاملاً یکسان نیست.

5- همکاری را در سیستم های BI گنجانید تا اقدامات تجاری را تحریک کند

من اغلب می گویم که داده های بدون تجزیه و تحلیل یک دارایی تلف شده است ، اما تجزیه و تحلیل بدون اقدام یک تلاش هدر رفته است. یک داشبورد پیچیده BI ممکن است طیف وسیعی از KPI را نشان دهد ، اما نمی تواند به کاربران تجاری بگوید که در مورد آنها چه کاری انجام دهند.

برخی از ابزارهای BI با برنامه های عملیاتی ادغام می شوند. برخی از آنها می توانند برای ساخت برنامه های کم کد یا بدون کد برای استفاده عملیاتی مورد استفاده قرار گیرند. با این حال ، بیشتر اقدامات تجاری با همکاری بین مردم شروع می شود. در نتیجه ، ادغام سیستم های BI با ایمیل ، سیستم عامل چت و سایر کانال های همکاری یک تقاضای مهم است.

استراتژی BI شما باید شامل ارتباطات و همکاری موثر به عنوان یک نتیجه اصلی برای کمک به عمل و تصمیم گیری بر اساس بینش تحلیلی باشد.

6. ایجاد یک جامعه عملی BI در میان کاربران تجاری

بزرگترین مزیت رقابتی سازمان شما چیست؟ اطلاعات شما؟ همه داده دارند. فناوری شما؟ خیر – هر رقیبی نیز می تواند فناوری پیشرفته را خریداری کند.

مردم شما؟ این نزدیک است ، اما مزیت رقابتی اصلی شما واقعاً در مکالمه ای است که افراد شما با استفاده از بینش داده های BI شما انجام می دهند. نویسنده و بنیانگذار مجله Fast Company ، Alan M. Webber – اکنون شهردار سانتافه ، NM – شاید این را در ذهن داشته باشد که در سال 1993 نوشت: “در اقتصاد جدید ، گفتگوها مهمترین شکل کار کردن “

یک استراتژی قدرتمند BI گفتگوها را فراتر از همکاری ساده می برد. در یک فرهنگ تجزیه و تحلیل واقعی ، یک جامعه عملی ظاهر می شود. اینها فقط گروههای کاربری یا گروههای پشتیبانی نیستند – جوامع بیشتر از آنچه برای انجام کار لازم است به تعالی متمرکز می شوند.

به عنوان بخشی از یک برنامه BI ، ما می خواهیم بینش داده های مفید را کشف کنیم و تجسم اطلاعات آموزنده ، داشبوردهای خوب طراحی شده و داستان های جذاب داده را ایجاد کنیم. ما این کار را با تقسیم سخاوتمندانه ایده ها و تکنیک ها در بین کاربران تجاری متعهد – واقعاً علاقه مندان – و خارج از مرزهای سازمانی انجام می دهیم.

7. فراتر از قابلیت های اساسی BI نگاه کنید

یک استراتژی BI سالم می تواند از مأموریت شرکت پشتیبانی کند و اهداف تجاری شما را تحقق بخشد: کاهش هزینه ها ، رشد تجارت ، مشارکت بیشتر مشتری ، حفظ بهتر و غیره. یک استراتژی عالی بیشتر به چشم می آید و سازمان شما را برای آینده های متفاوت و پیچیده تری آماده می کند. آیا فرصت هایی برای آزمایش تلفیق صدا ، هوش مصنوعی ، اتوماسیون فرآیند یا رابط های واقعیت افزوده می بینید؟ این فناوری ها اکنون در اینجا وجود دارد و به طور فزاینده ای در شرکت ها استفاده می شود.

استراتژی شما نمی تواند تمام راه های توسعه تجارت یا زیرساخت های فناوری سازمان را پیش بینی کند. اما می توانید آماده باشید. شش مرحله قبلی زمینه سازی می شود. آخرین بخش از معمای استراتژیک ، دیدگاه شما در مورد چگونگی ورود به سمت تجزیه و تحلیل ناشناخته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید