با نزدیک شدن به پایان سال 2022 و معرفی برق ‌آسای زبان‌‌های برنامه نویسی جدید، تصمیم‌ گیری برای این که کدام زبان جدید را باید یاد گرفت، سخت است. در مقاله امروز، در مورد 10 زبان برنامه‌نویسی جدیدی که می‌توانید یادگیری‌شان را با توجه به محبوبیت و میزان تقاضا شروع کنید، بحث خواهیم کرد.

10 زبان‌های برنامه‌نویسی جدید و آینده دار

1.راست Rust

Rust یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم و همه منظوره است که بر عملکرد، ایمنی و همزمانی تأکید دارد. ایمنی حافظه را تقویت می‌کند ، تضمین می‌کند که همه ارجاع‌ها به حافظه معتبر است.

این زبان متن‌باز، قابلیت‌های زبان‌های سطح بالا و همچنین کارایی زبان‌های سطح پایین را به ارث برده است و توانسته در کنار قابلیت تشخیص نوع داده، مدیریت منابع، امنیت حافظه، الگوی تطبیقی‌ و ‌انتزاعی نبودن، سرعت بالا را نیز همراه خود داشته باشد.

سینتکس Rust شبیه C و C++ است، اگرچه بسیاری از ویژگی های آن بیشتر تحت تأثیر زبان های برنامه نویسی کاربردی است. هدف آن پشتیبانی از برنامه‌نویسی سیستم‌های همزمان است که الهام‌بخش مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی است که بر ایمنی، کنترل چیدمان حافظه و همزمانی تأکید دارد.

Rust یک زبان کامپایل شده است، به این معنی که قبل از اجرا به کد ماشین تبدیل می شود. این باعث می شود برنامه های Rust بسیار سریع و کارآمد باشند. Rust همچنین یک زبان تایپ استاتیک است، به این معنی که انواع همه متغیرها و عبارات در زمان کامپایل شناخته می شوند. این به جلوگیری از خطاها کمک می کند و برنامه های Rust را قابل اعتمادتر می‌کند.

Rust یک زبان نسبتا جدید است، اما در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. شرکت های مختلفی از جمله موزیلا، دراپ باکس و آمازون از آن استفاده می‌کنند. Rust همچنین یک انتخاب محبوب برای برنامه نویسی سیستم های   embeddedشده است، جایی که عملکرد و ایمنی بسیار مهم است.

برخی از مزایای استفاده از Rust

1.عملکرد: برنامه های Rust بسیار سریع و کارآمد هستند.

2.ایمنی: Rust یک زبان امن برای حافظه است، به این معنی که نوشتن برنامه‌هایی که به دلیل خطاهای حافظه از کار می افتند بسیار دشوار است.

3.رسا بودن: Rust زبان قدرتمندی است که می توان از آن برای نوشتن برنامه‌های مختلف استفاده کرد.

2.کاتلین

کاتلین یک زبان برنامه نویسی جدید است که بیشترین استفاده‌ی آن برای توسعه اپلیکیشن‌های اندرویدی می‌باشد . ویژگی‌ها و مزیت‌های زبان کاتلین و همچنین سازگاری خوب آن با زبان قبلی توسعه ی اپ‌های اندرویدی یعنی جاوا ، باعث شده است که کاتلین جایگاهی خوبی در توسعه ی برنامه‌های اندرویدی پیدا کند.

برخی از مزایای استفاده از Kotlin:

1.مختصر: نحو کاتلین بسیار مختصر است، که می‌تواند خواندن و نوشتن کد را آسان‌تر کند.

2.بیانی: کاتلین یک زبان بسیار رسا است، به این معنی که می توان از آن برای نوشتن کد ظریف و مختصر استفاده کرد.

3.ایمنی: Kotlin یک زبان امن است، به این معنی که نوشتن برنامه‌هایی که به دلیل خطاهای حافظه خراب می شوند بسیار دشوار است.

4.قابلیت همکاری: Kotlin به طور کامل با جاوا سازگار است، به این معنی که کد Kotlin می‌تواند بر روی JVM اجرا شود و با کتابخانه‌های جاوا تعامل داشته باشد.

5.همه کاره: کاتلین را می‌توان برای کارهای مختلف استفاده کرد، که آن را به یک زبان بسیار همه کاره تبدیل می‌کند.

3.گولانگ Golang

Go اغلب با نام Golang شناخته می شود یک زبان برنامه ‌نویسی است که توسط گوگل در سال 2009 ایجاد شد. این زبان که تایپ ایستاتیک و سینتکسش از C مشتق شده است، قابلیت مدیریت بازیافت خودکار حافظه، صحت و درستی نوع، برخی از قابلیت‌ های تایپ دینامیک، انواع داده‌‌های داخلی مثل آرایه‌ هایی با طول متغیر و الگو های کلید-مقدار و یک کتابخانه استاندارد بزرگ را دارد.

Go به دلیل سینتکس ساده، کارآمد و آسان، تمرکزش بر همروندی و قابلیت توسعه محبوبیت پیدا کرده است. این زبان به خاطر پشتیبانی که از همروندی دارد و توانایی‌ اش برای کامپایل کردن کد به صورت یک کد باینری واحد قابل اجرا، برای توسعه سرویس های توزیع ‌شده مناسب است.

Go همچنین به خاطر زبانی برای توسعه میکرو سرویس ‌ها و برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا معروف است. Learning Go یک انتخاب عالی برای تازه ‌واردان برنامه ‌نویسی است، زیرا به گونه ‌ای طراحی شده است که خواندن و درک آن آسان باشد.

همچنین یک انتخاب عالی برای توسعه ‌دهندگان باتجربه است، زیرا یک روش ساده و کارآمد برای ساخت برنامه‌های کاربردی با کارایی بالا ارائه می ‌دهد.

Go یک زبان محبوب برای کارهای مختلف است، از جمله:

1.توسعه وب: Go یک زبان محبوب برای ساخت برنامه های تحت وب است. سریع، کارآمد و مقیاس‌پذیر است.

2.رایانش ابری: Go یک زبان محبوب برای ساخت برنامه‌های کاربردی مبتنی بر ابر است. برای سیستم های توزیع شده و میکروسرویس ها مناسب است.

3.برنامه نویسی سیستمی: Go یک زبان محبوب برای برنامه نویسی سیستمی است. برای ساخت سیستم عامل‌ها، کامپایلرها و سایر نرم افزارهای سطح پایین استفاده می‌شود.

4.ابزارهای خط فرمان: Go یک زبان محبوب برای ساخت ابزارهای خط فرمان است. استفاده از آن آسان است و می‌توان از آن برای ساخت سریع ابزارهای ساده و کارآمد استفاده کرد.

ساخت بلاک چین با Go

بسیاری از ویژگی‌ها و عملکردهایی که Go ارائه می‌دهد، برای ساخت یک بلاک چین مناسب است. به طور مثال، گو به شما اجازه ایجاد برنامه‌های بسیار کارآمدی را می‌دهد که تنها به کمی تلاش نیاز دارد.

4.تایپ اسکریپت

یک زبان برنامه نویسی  چندسکویی، متن باز و کامپایلری است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده و پشتیبانی می‌شود. تایپ اسکریپت یکی از زیر مجموعه‌های زبان جاوا اسکریپت است که به شما کمک می‌کند تا کدهای خود را به روش ساده‌تری نوشته و سپس با کامپایل‌ کردن آن‌ها خروجی استاندارد کد جاوا اسکریپت را به دست آورید.

TypeScript یک زبان محبوب برای کارهای مختلف است، از جمله:

1.توسعه وب: TypeScript یک زبان محبوب برای ساخت برنامه‌های وب است. این توسط فریمورک‌های مختلفی مانند Angular و React استفاده می‌شود.

2.توسعه سمت سرور: TypeScript یک زبان محبوب برای ساخت برنامه‌های سمت سرور است. این توسط فریمورک‌های مختلفی مانند Node.js و Express استفاده می‌شود.

3.برنامه‌های دسکتاپ: از TypeScript می‌توان برای ساخت برنامه‌های دسکتاپ با استفاده از Electron استفاده کرد.

4.برنامه‌های موبایل: از TypeScript می‌توان برای ساخت برنامه‌های تلفن همراه با استفاده از React Native استفاده کرد.

5.سوئیفت

سوئیفت یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است و توسط شرکت اپل برای ios ،macos ،watchos ،Linux و ipados توسعه داده شده و به‌طور کلی این زبان برای محصولات اپل طراحی شده است.

برنامه نویسی سوئیفت یک زبان شی‌گرا و کاربردی می‌باشد و برای رفع اشکالات زبان objective-c طراحی شده است. سوئیفت برای اولین بار در سال 2014 به عنوان جایگزینی برای زبان برنامه نویسی قبلی اپل Objective-C منتشر شد.

Swift یک زبان مدرن است که بسیاری از ویژگی‌های زبان‌های محبوب دیگر مانند C، C++، Objective-C و Python را در خود جای داده است. همچنین یک زبان بسیار مختصر است که می‌تواند خواندن و نوشتن کد را آسان‌تر کند.

Swift برای توسعه طیف گسترده‌ای از برنامه های کاربردی استفاده می‌شود، از جمله:

1.برنامه‌های iOS و macOS: سوئیفت زبان اصلی برای توسعه برنامه‌ها برای سیستم‌عامل‌های iOS و macOS اپل است.

2.برنامه های لینوکس: Swift می تواند برای توسعه برنامه های لینوکس استفاده شود.

3.برنامه‌های سمت سرور: از سوئیفت می‌توان برای توسعه برنامه‌های سمت سرور استفاده کرد.

4.برنامه‌های کاربردی وب: Swift می‌تواند برای توسعه برنامه‌های کاربردی وب استفاده شود.

Swift یک زبان قدرتمند و همه کاره است که برای کارهای مختلف بسیار مناسب است. همچنین یادگیری این زبان نسبتاً آسان است و برای مبتدیان انتخاب خوبی است.

7. جولیا

Julia یک زبان برنامه ‌نویسی سطح بالا، بسیار کارآمد و پویا است و طوری طراحی شده تا سرعتC ، راحتی پایتون و قابلیت های ریاضی متلب و R را یک جا داشته باشد.

جولیا طراحی شده تا شکاف بین زبان ‌های کامپایلی از نظر سرعت و زبان‌ های اسکریپت ‌نویسی از نظر آسانی را پر کند و زبانی باشد که محاسبات علمی را سریع و آسان می‌کند. سینتکس جولیا الگوهای برنامه‌نویسی رایج را ساده و بیان بسیاری از ایده ‌ها به صورت مختصر و گویا آسان می‌کند.

این زبان تعداد زیادی کتابخانه و بسته برای تجزیه و تحلیل داده ‌ها، محاسبات علمی، تصویر سازی و یادگیری ماشین دارد. جولیا زبانی ایده ‌آل برای کسانی است که به دنبال کدنویسی به روشی سریع، کارآمد و شفاف هستند.

برای کسانی که نیاز به استفاده از کتابخانه‌های ریاضی قدرتمند برای تجزیه و تحلیل داده‌های شان دارند هم عالی است.

7.اسکالا

هدف از ایجاد اسکالا طراحی یک جاوای بهینه‌تر بوده است. و جالب  بدانید که این زبان در JVM (ماشین مجازی جاوا) اجرا می‌شود. به غیر از Scala زبان‌های دیگری همچون Kotlin و Ceylon نیز بوده‌اند که سعی کرده‌اند یک جاوای بهتر باشند اما این در حالی است که در این زبان‌ها سعی شده سینتکس تا حد ممکن نزدیک به زبان جاوا باقی بماند و صرفاً منحنی یادگیری این زبان‌ها نسبت به زبان جاوا کمی بهتر شود.

اما اسکالا با این ذهنیت طراحی شد که محدودیت‌های زبان جاوا رفع گردیده و توسعه‌دهندگان بتوانند با شکستن ساختارها و پارادایم‌های به کار گرفته شده در زبان جاوا، کدهای کمتر اما در عین حال بهینه‌تری بنویسند و شاید یکی از دلایل سختی یادگیری این زبان هم همین مسألهٔ ساختارشکنی بوده باشد.

8. آر

R حتی در ترسیم نقشه و نمودار و همین‌طور نمایش گرافیکی داده‌های آماری توانمند است. برای همین هم در بین مهندسین آمار و دانشمندان علوم داده حسابی محبوب شده و از سایر رقبایش مثل SPSS، MATLAB و SAS جلو زده است. این زبان برنامه نویسی محیط ساده‌ای دارد و روی سیستم‌عامل‌های مختلفی مثل لینوکس، ویندوز و مک قابل اجراست. جالب اینجاست که در محیط R می‌توانید کدهای زبان C، C++، Visual Basic و Fortran را هم فراخوانی کنید. R از فریم‌ورک‌های چندمنظوره‌ی متنوعی هم پشتیبانی می‌کند.

9.اکسیر

Elixir یک زبان برنامه نویسی پویا و کاربردی است که برای ساخت برنامه های کاربردی مقیاس‌پذیر و قابل نگهداری طراحی شده است. این برنامه در سال 2011 توسط José Valim، توسعه‌دهنده سابق Ruby on Rails ایجاد شد و بر روی ماشین مجازی Erlang (BEAM) ساخته شده است. اکسیر به دلیل سادگی، همزمانی و تحمل خطا شناخته شده است و آن را به گزینه‌ای محبوب برای ساختن سیستم های توزیع شده و مقاوم در برابر خطا تبدیل می‌کند.

اکسیر یک جایگزین عالی برای برخی از زبان ‌های برنامه ‌نویسی و فریم ‌ورک‌ های پرطرفدارتر است و برای هر برنامه ‌نویسی که می‌ خواهد اپلیکیشن های خوب و قابل اعتماد بسازد، ارزش یادگیری را دارد.

10.دارت

زبان برنامه‌نویسی شی ‌گرا Dart توسط گوگل ساخته شده است. می‌توان از آن برای ساخت وب، سرور و اپلیکیشن‌های موبایل استفاده کرد. این زبان به عنوان یک زبان Type-safe، به توسعه‌ دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌ ها را با اطمینان و پشتیبانی آسان‌ تر بنویسند.

دارت هم برای برنامه ‌نویسی کلاینت و هم سمت سرور مناسب است و می ‌توان آن را برای استفاده در مرورگر به صورت جاوا اسکریپت کامپایل کرد. همچنین می ‌توان از این زبان برای برنامه ‌نویسی سمت سرور و اپلیکیشن های وب و موبایل استفاده کرد.

توسعه‌ دهندگانی که می‌خواهند بدون نیاز به تسلط بر زبان‌ های دیگر برنامه‌هایی با کارایی بالا بسازند، بهتر است دارت را انتخاب کنند زیرا سینتکس ساده‌ای دارد و یادگیری‌اش هم آسان است.

نتیجه

10 زبان برنامه ‌نویسی بررسی شده از بهترین و به‌روز ترین فناوری‌های موجود هستند. با یادگیری و تسلط بر این زبان‌ های کدنویسی، می‌توانید خودتان را برای حضور در عرصه توسعه نرم‌افزار آماده کنید.

منابع

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید