4 مرحله ی مهم و پویای فرآیند هوش تجاری

فرآیند هوش تجاری BI در سازمان‌ها و شرکت‌ها یک فرآیند پویا و تعاملی است. این فرآیند با یک سوال شروع می‌گردد و پاسخ‌های سئوالات در یک حلقه تکرار فراهم می‌شود. این پاسخ‌ها امکان تصمیم‌گیری برای مدیران را فراهم می‌کند.

1. مرحله برنامه‌ریزی و هدایت در فرآیند هوش تجاری

مرحله برنامه‌ریزی و هدایت در ابتدا و انتهای فرآیند BI عمل می‌کند. در شروع متعاقب درخواست‌های مدیران تصمیم‌گیر و سئوالات از سیستم با فرمول کردن سئوالات، برنامه‌ریزی برای پاسخ به سئوالات شروع خواهد شد.

2. مرحله اخذ اطلاعات از پایگاه اطلاعاتی

در این مرحله اطلاعات از کلیه پایگاه‌های اطلاعاتی ( منابع اطلاعاتی) جمع‌آوری خواهند شد. داده‌های جمع‌آوری شده از داده‌های خام هستند و آگاهی یا دانشی را به استفاده ‌کننده اضافه نخواهند کرد. این داده‌ها می‌بایست پردازش و پالایش شوند در غیر اینصورت هیچ نقطه روشنی در آنها دیده نمی‌شود.

هوش تجاری کیسان

3. مرحله پردازش اطلاعات

در این مرحله داده‌های جمع‌آوری شده مجتمع خواهند شد، روابط بین آنها شناسایی و تحلیل شده و در نهایت قابل استفاده خواهند گردید. این مرحله شامل مراحل استخراج اطلاعات، تبدیل اطلاعات و بارگذاری اطلاعات می‌شود.

4. مرحله تحلیل و تولید اطلاعات فرآیند هوش تجاری

 در این مرحله با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته از داده‌های مجتمع شده، هوشمندی ایجاد می‌گردد. سیستم در انتهای این مرحله پاسخ هوشمندانه‌ای به سئوالات مدیران خواهد داد. این پاسخ در قالب ارائه گزارشات، جداول و نمودارها منتشر می‌گردد و امکان تغییر سئوال و یا بررسی موضوع از زوایای دیگر منجر به تکرار چرخه فرآیند فوق خواهد شد

نوشتهٔ پیشین
کلیک سنس (Qlik Sense) چیست؟ آیا کلیک سنس جایگزین کلیک ویو است؟
نوشتهٔ بعدی
شناخت داشبورد کلیک ویو QlikView
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

آخرین مطالب


در حوزه بصری‌سازی داده‌ها و هوش تجاری، Power BI خود…
توسعه استعدادها باید به عنوان یک راه حل بلند مدت…
از سال 2020، سال به سال تقاضای برای مخارج بودجه…
در دنیای مبتنی بر داده امروز،ابزارهای هوش تجاری (BI) برای…
همه دستاوردهای بزرگ بشر، مانند دیوار بزرگ چین و فرود…
فهرست