هیچگاه مایکروسافت برنامه‌ای برای حذف نرم‌افزار محبوب اکسل نداشته اما سیاست‌های مایکروسافت به سمت حذف ابزارهای افرودنی (Excel adds-one) پیش می‌رود و بدین ترتیب پاور بی‌آی را به یک نرم‌افزار مرجع تجزیه و تحلیل (self service) در مایکروسافت  تبدیل می‌نماید. مایکروسافت پاور بی آی

 

مایکروسافت پاور بی آی
مایکروسافت پاور بی آی

اکسل: مایکروسافت پاور بی آی

در سالهای اخیر مهمترین پیشرفت‌های مایکروسافت اکسل بطور مستقیم در نرم افزار صفحه گسترده (اکسل) قابل شناخت و آشنایی نبوده است. ابزارهای تجزیه و تحلیل و تجسم بصری که اکسل را به یک پلتفرم هوشمند تبدیل می‌کند بطور مستقل و به‌عنوان ابزارهای افزودنی و با اجازه office pro plus می‌تواند فعال و تب‌های خود را در اکسل به نمایش بگذارد و قابل استفاده باشد .

فرمول‌های اکسل و همینطور جداول محوری مسلما از محبوبترین زبان‌ها و ابزارهای برنامه‌نویسی در دنیا هستند.و ابزارهای جدید (power map،power pivot،power query،power view) اکسل را بیش از پیش قدرتمند می‌سازد. شما تقریبا به هر منبع داده‌ای می‌توانید متصل شوید داده‌ها را تمیز.، داده‌های جعلی را تشخیص و نسبت به فیلتر کردن میلیون‌ها ردیف اقدام نماید و همینطور KPI‌ها را ایجاد کنید.

مشکلات اکسل:

اگر چه شما برای ساخت مدل داده‌ای که آنرا تجزیه و تحلیل می‌نماید از اکسل استفاده می‌کنید.اما ابزارهایی که این وظیفه را برعهده دارند جزء رابط اکسل نیستند و رابط مخصوص بخود را دارند . این موضوع زمانی محسوس می‌شود که شما در power query داده‌ها را تمیز و تجریه و تحلیل آن را در power pivot  انجام می‌دهید.و تجسم آنرا در  power view ! و در سه یا چهار گام در پنجره‌های مستقل جابجا می‌شوید.در نقطه‌ای که نیاز به رسم خطوطی در نقشه دارید این کار با اکسل بسیار پیچیده می‌شود.و با اتمام کار توسط چهار ابزار فوق در مرحله به اشتراک‌گذاری نتایج با محدودیت‌هایی مواجه می‌شویم.

پاور بی آی:

در مقابل اکسل پاور بی‌آی امکان اتصال به منابع اطلاعاتی مختلف جهت واکشی داده‌ها،دردسترس بودن انواع نمودارها و چارت‌ها،به اشتراک‌گذاری آسان داشبوردهای ایجاد شده و سهولت استفاده از این نرم‌افزار تنها بخشی از مواردی است که باعث محبوبیت این نرم‌افزار شده است. همینطور در این نرم افزار امکان ایجاد داشبوردهای آنلاین برروی نقشه‌های ماهواره‌ای نیز وجود دارد.که ‌می‌توان میزان صعودی و یا نزولی بودن روند یک عملیات را در سطح یک منطقه،کشور،قاره و.حتی در سطح جهان بصورت آنلاین مشاهده نمود.

از طرفی به دلیل اینکه این نرم‌افزار محصولی رایگان بوده و جهت نصب آن نیاز به خرید آن نمی‌باشد.با خیالی آسوده نسبت به اصلی بودن نسخه می‌توان از آن استفاده نمود. شرکت مایکروسافت با راه‌اندازی نسخه تحت وب نرم‌افزار  power bi باعث سرعت بخشیدن.به روند داشبوردسازی و همینطور در دسترس بودن این نرم‌افزار در هر نقطه از جهان کمک بسیار شایانی نموده است.

با بررسی سرویس‌های پاور بی‌آی که مشکلات و محدودیت‌های اکسل را به مرتفع نموده است و باعث سهولت استفاده از امکانات بروز توسط کاربران شده است،این امر باعث شده که اکسل در این حوزه بعنوان ابزاری پیچیده در نظر کاربران نقش بسته و عوامل شرکت مایکروسافت را برای یکپارچه کردن ابزار self service خود ترغیب نماید. از اینرو از نرم‌افزار مایکروسافت اکسل به عنوان آینده مایکروسافت پاور بی‌آی یاد می‌شود. مایکروسافت پاور بی آی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید