کوچینگ چیست؟

کوچینگ یا مربی‌گری به طریق مختلف تعریف شده است. اصل مربیــگری عبارت است از:

 • برای کمک به فرد در تغییــر شیوه‌ای که می‌خواهند و کمک به او در جهت‌گیری که می‌خواهد.
 • کوچینگ از فردی در هر سطحــی برای تبدیل شدن به آن چیزی که می‌خواهد باشد حمایت می‌کند.
 • مربیــگری باعث افزایش آگاهی می‌شود و قدرت انتخاب را در پی دارد و منجــر به تغییر می‌شود.

این پتانسیل فرد را برای به حداکثــر رساندن عملکــرد خود باز می‌کند. کوچینگ به جای آموزش دادن به آنها کمک می‌کند تا یاد بگیرند. مربیگری به طور سنتی با ورزش در ارتباط بوده است. هر ورزشکار برتر مربی دارد. در چند سال گذشته، مربیگری در هر زمینه‌ای، در تجارت و در همه جنبه‌های زندگــی و همچنین ورزش کاربرد دارد. در حال حاضر، این طبیعــی است که شخصی به مربی مراجعه کند تا به آنها در رسیدن به اهداف خود در زندگی و کار کمک کند.

کوچینگ مشارکت مربی و مشتری است. مربی به مشتری کمک می‌کند تا به بهترین وجه شخصــی خود برسد و نتایج مورد نظر خود را در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود تولید کند. کوچینگ تضمین می‌کند که مشتری می‌تواند بهترین عملکرد خود را ارائه دهد، به شیوه‌ای که می‌خواهد یاد بگیرد و پیشرفت کند. مربی نیازی به متخصص در زمینه کاری مشتریان خود ندارد. تشخیص مربیگری از فعالیت‌های مشابه مفید است.


بیشتر بخوانید:

کوچینگ سازمانی چیست؟ و نقش آن در سازمان به چه شکل است؟


راهنمایــی

راهنمایی زمانی است که یک همکار ارشد، با دانش بیشتر و تجربه کاری توصیه می‌کند و الگو می‌دهد. راهنمایــی شامل بحث‌های گسترده‌ای است که ممکن است محدود به زمینه کار نباشد. مربی حامی مالی با تجربه حرفه‌ای عالی در زمینه کاری مشتری خود است. هم راهنمایی و هم مربیگری عمدتاََ مربوط به دستاوردهای حال و آینده است.

مشــاوره

مشاوره در حال کار با مشتریانــی است که از زندگی خود احساس ناراحتی یا نارضایتی می‌کنند. آنها به دنبال راهنمایــی و مشاوره هستند. یک مشاور بر روی مشکل مشتری کار می‌کند. یک مشاور تخصص ارائه می‌دهد و مشکلات تجاری را حل می‌کند، یا یک تجارت را به طور کلی توسعه می‌دهد. مشاور با کل سازمان یا بخش‌های خاصــی از آن سروکار دارد و نه افراد درون آن. مشاوران فقط به طور غیر مستقیم افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

درمان

درمان با مراجعه کننده‌ای کار می‌کند که به دنبال تسکین علائم روانی یا جسمــی است. مراجعه کننده شفای عاطفی و تسکین دردهای روحــی می‌خواهد. درمان با سلامت روانی مراجعه کننده سروکار دارد. کوچینــگ با رشد ذهنی مشتری ارتباط دارد. انگیزه مشتری برای ورود به درمان یا مشاوره معمولاً دور شدن از درد یا ناراحتــی است، به جای حرکت به سمت اهداف مورد نظر. مربیگری درمانی نیست، مولد است. هم درمان و هم مشاوره بیشتر مستلــزم درک و کار با تجربیات گذشته است تا مربیگری.

آموزش

آموزش عبارت است از کسب مهارت‌ها یا توانایی‌های دانش با مطالعه، تجربه یا تدریس. بر اساس تعریف، مربی متخصص است، و احتمالاً دوره آموزشی بر روی مهارتهای خاص برای نتایج فوری هدف قرار می‌گیرد. همچنین آموزش به احتمال زیاد یک به چند است تا یک به یک.

درس دادن

آموزش دانش را از معلم به دانش آموز منتقل می‌کند. معلم چیزی می‌داند که دانش آموز نمی‌داند. برعکس در مربیگری صادق است. مشتری متخصص است و مشتری پاسخ‌ها را دارد نه مربی.

مزایای کوچینگ

در چند سال گذشته، مدیران ارشد در سراسر جهان مزایا و فرصت‌های ایجاد شده از طریق ایجاد رفتارهای مربیگــری معتبر را تشخیص داده‌اند. بسیاری انتخاب می‌کنند که با یک مربــی حرفه‌ای همکاری کنند و برخــی اصول و مهارت‌های مربیگــری را می‌آموزند تا به حداکثر رساندن پتانسیل شخصی و حرفه‌ای خود و تیم خود کمک کنند.

رهبران تجاری، تأثیر واقعاً دگرگون کننده توسعه اصول و رفتارهای رهبری خود و مربیگـری در همه زمینه‌ها، در همه تعاملات و همه زمینه‌های سازمان خود را درک کرده‌اند. آنهــا ساختار مدیریت سنتی سلسله مراتبی را با شیوه مدیریت مربیگری و فرهنگ کوچینــگ جایگزین کرده‌اند. این امر بر ادغام معنا و هدف و تسهیل آگاهی و مسئولیت‌پذیری بالا، باور، شور و شادی در همه کارکنان تأثیر می‌گذارد. تعامل را افزایش می‌دهد و همکاری و هوش جمعــی کارکنان را در همه سطوح بسیج می‌کند.

سازمان‌ها شروع به فاش کردن پتانسیل افراد خود می‌کنند و به آنها اجازه می‌دهند جهان را با چشم‌اندازهای جامع‌تری ببینند، به طوری که همزمان، سازمان، یکپارچگــی و هدفی را که جام مقدس برای سازمان‌های آینده است و نقشه‌ای برای اهداف عالی کشف می‌کند.

برای رهبــر، مزایای واضح و قابل اندازه‌گیری کوچینــگ فردی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 • مهارت تصمیم‌گیــری بهتر و برنامه‌ریزی استراتژیک
 • منجــر به تغییر و زمان بحران می‌شود
 • توانایــی ایجاد انگیزه در تیم‌ها و برقراری ارتباط موثرتر
 • راه‌های کنترل استرس و تعارض
 • افزایش اعتماد به نفس
برای سازمان‌، نتایج ارائه مربیگری اجرایی به تعدادی از رهبران یا توسعه مربیگری آنها شامل موارد زیر است:
 • افزایش انگیزه و تعهــد دریافت کنندگان مربیگری و تیم‌های آنها
 • خلاقیت، توانمندسازی و مالکیت بیشتری در تجارت ایجاد می‌شود
 • مشارکت زیاد کارکنان و حفظ افراد کلیدی
 • پیاده‌سازی موثر تغییرات سازمانــی از طریق تیم‌ها و افراد پشتیبانی کننده
 • کارایـی بیشتر تیم‌هایی که با چابکی و همکاری بیشتری عمل می‌کنند

منابع:

performanceconsultants.com

internationalcoachingcommunity.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید