هوش تجاری (BI) کلید نظارت بر روندهای تجزیه و تحلیل در کسب و کار، شناسایی رویدادهای مهم و در نهایت، درک کامل از آنچه درون سازمان شما می گذرد، با کمک داده ها است. این فناوری برای بهینه سازی فرآیندها، افزایش بهره وری عملیاتی، ایجاد درآمد جدید و بهبود تصمیم گیری شرکت بسیار مهم است.

ما در رقابتی ترین بازار تجاری تاریخ زندگی می کنیم. پیشرفت های تکنولوژی و اقتصاد جهانی، دیگ بخاری از رقابت را ایجاد کرده است، به طوری که شرکت های ضعیف تر بلعیده یا تجزیه می شوند. خوشبختانه، ابزارهای هوش تجاری فناوری لازم را برای مدیریت کارآمد داده ها توسط شرکت ها توسعه داده اند. داشبوردهای BI مانند نمونه های زیر، یک نمای کلی از مهم ترین معیارهایی را که کسب و کارها برای پیشی گرفتن از رقبا نیاز دارند، ارائه می دهند. علاوه بر آن، به دست آوردن یک نمای کلی بصری از عملکرد چندین حوزه، کارمندان را قادر می سازد تا از داده ها برای فرآیند تصمیم گیری خود استفاده کنند.

هوش تجاری (Business Intelligence) و تحلیل داده‌ها مزایای فراوان و متنوعی دارند، اما همه آنها یک وجه مشترک دارند: قدرت دانش. فرقی نمی‌کند که این مزایا روی کدام بخش سازمان شما تأثیر بگذارند، آنها می‌توانند سازمان شما و نحوه کسب‌وکار شما را عمیقا متحول کنند.
در اینجا به 10 مورد از مهم‌ترین مزایای هوش تجاری اشاره می‌کنیم:

1.تصمیم‌گیری آگاهانه مبتنی بر داده:تجزیه و تحلیل

هوش تجاری به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا تصمیمات استراتژیک آگاهانه‌ای بگیرند که پشتوانه اطلاعات واقعی دارند. کارشناسان می‌گویند که BI و تحلیل داده‌ها فرآیند تصمیم‌گیری را برای کسب‌وکارها 5 برابر سریع‌تر می‌کند.

2.شناسایی روندها و الگوها:

یکی از مزایای عالی هوش تجاری و تحلیل داده‌ها، توانایی در تصمیم‌گیری آگاهانه مبتنی بر داده است. این مزیت با این واقعیت همراه است که تحلیل به کسب‌وکارها فناوری‌هایی را برای شناسایی روندها و الگوهایی ارائه می‌دهد که منابع و فرآیندها را بهینه‌سازی می‌کند.

3.بهبود عملکرد و درآمد:

هدایت عملکرد و درآمد یکی از مزایای مرتبط تحلیل داده‌ها برای شرکت‌ها است. مکینزی یک مورد مطالعه هوش تجاری را روی یک شرکت رستوران زنجیره‌ای فست‌فود با هزاران شعبه در سراسر جهان انجام داد.

4.بهبود بهره‌وری عملیاتی:

غول فناوری مایکروسافت به دنبال راهی برای بهبود بهره‌وری و همکاری در محل کار بود. برای این منظور، یک پژوهشگر ارشد از شرکت مطالعه‌ای را برای درک مشکلات رایجی که دورکاری در مایکروسافت با آن مواجه است، انجام داد.

5.یافتن فرصت‌های بهبود از طریق پیش‌بینی‌ها:

پنجمین مزیت پیاده‌سازی هوش تجاری و تحلیل داده‌ها در شرکت شما، استفاده از تحلیل پیش‌بینی است. یک مورد عالی از این مزیت، شرکت اوبر است.

6.گزارش‌دهی هوشمند و سریع:

در ادامه بررسی‌های خود در مورد مزایای برتر BI و تجزیه و تحلیل، در مورد مدیریت و تجسم داده‌ها بحث می‌کنیم. یکی از قدرت‌های ابزارهای BI این است که درِ فرآیند گزارش‌دهی کارآمدتر را باز می‌کنند و همچنین تحلیل داده‌ها را بدون نیاز به دانش فنی قبلی برای همه در دسترس قرار می‌دهند.

7.کاهش ریسک:

کسب‌وکارها دوست دارند خطرات را از فاصله‌ای دور ببینند، یا حداقل زمان کافی برای طراحی یک استراتژی دفاعی داشته باشند. به همین دلیل است که شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای به استفاده از BI در تلاش‌های کاهش ریسک خود علاقه‌مند هستند. داده‌ها می‌توانند داستان‌های قانع‌کننده‌ای را روایت کنند، از جمله داستان‌هایی که در آستانه جان گرفتن هستند.

8.کیفیت داده‌ی بهبود یافته:

شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای به داده‌های خود وابسته هستند و باید بتوانند در لحظه‌ی نیاز به آن داده‌ها اعتماد کنند، به جای اینکه وقت خود را صرف بررسی صحت آن‌ها کنند. هنگامی که داده‌های خوبی داشته باشید، می‌توانید تصمیمات خوبی بگیرید که در نهایت منجر به نتایج خوبی می‌شود. برعکس هم صادق است: هنگامی که داده‌های بدی داشته باشید، می‌تواند منجر به مجموعه‌ای فاجعه‌آمیز از رویدادها شود.

9.افزایش پاسخگویی:

شفافیت داده می‌تواند حس تعلق و مالکیت ایجاد کند. کارمندان دیگر در تاریکی کار نمی‌کنند، دکمه‌ها را فشار نمی‌دهند و اهرم‌ها را برای تحقق بخشیدن به امور، حرکت نمی‌دهند. با داشتن داده، آن‌ها می‌توانند بفهمند که چگونه اقداماتشان رویدادهای بعدی و تأثیر کلی‌ای را که می‌گذارند، ایجاد می‌کند.

10.کسب بینش ضروری مشتری:

هر چه بیشتر در مورد مشتریان خود بدانید، بهتر می‌توانید پیام‌رسانی، محصولات و تکنیک‌های جذب خود را برای جذب و حفظ آن‌ها تنظیم کنید. در حالت ایده‌آل، می‌توانید به مشتریان موجود خود نگاه کنید تا وجوه‌های مشترک را پیدا کنید: آن‌ها در چه صنعتی فعالیت می‌کنند؟ چگونه شما را پیدا کردند؟ چقدر برای شما هزینه می‌کنند؟ چه چیزی از شما می‌خرند؟ چه چیزی باعث می‌شود آن‌ها شما را به جای رقیب انتخاب کنند؟ چه چیزی باعث می‌شود تجارت با شما را متوقف کنند؟

منبع:

datapine

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید