هوش تجاری یک حوزه پرطرفدار و بسیار مورد استفاده است که تجزیه و تحلیل کسب و کار ، بصري‌سازي داده‌ها ، استخراج داده‌ها و چندین عملیات مرتبط با داده را ترکیب می‌کند. کسب و کارها از بهترین شیوه‌های هوش تجاری برای استخراج داده‌های خود و استخراج اطلاعات ضروری برای تصمیم‌گیری‌های تجاری مهم استفاده می‌کنند.نمونه‌های بی‌شماری از هوش تجاری در دنیای واقعی وجود دارد، برخی از نمونه‌های محبوب در زیر ذکر شده است.

1. هوش تجاری در کوکاکولا: استفاده از داده‌های رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی مهم ترین حوزه برای کسب و کارها برای بازاریابی محصولات خود هستند. بسیاری از مخاطبان هدف هر حوزه تجاری از یک یا چند پلتفرم دیگر در رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند ، بنابراین حضور قابل توجهی می‌تواند به بهترین نتایج کمک کند. کوکاکولا همین کار را با نگاه کردن به اقدامات دنبال کنندگان رسانه‌های اجتماعی خود انجام داد ، و دید که مردم چه نوع محتوایی را با محصولات خود ارسال می‌کنند. علاوه بر این،آنها همچنین سعی می‌کنند نتیجه بگیرند که چه کسی بیشتر نوشیدنی‌های کوکا را می‌نوشد و  کدام طعم را ترجیح می دهد. همه این اطلاعات به ایجاد تخفیف و پیشنهادات خاص برای مخاطبان هدف کمک می‌کند.

به همین دلیل است که در خانواده کوکاکولا چند نوشیدنی و طعم وجود دارد که فقط در مکان‌های خاص و نه در هر جای دیگر پیدا می‌شود.

هوش تجاری

2. نتفلیکس: استفاده از جزئیات بیننده

یکی دیگر از نمونه‌های قابل توجه کمک هوش تجاری به شکوفایی کسب و کار ، پلتفرم OTT Netflix است. آنها اقدامات بازدیدکنندگان خود را برای ارتقای تجربه مشاهده و کسب مشتریان راضی مطالعه می‌کنند.

کاری که نتفلیکس انجام می دهد این است که تاریخچه جستجو هر بیننده ای را در پلتفرم بررسی می‌کند تا بفهمد چه چیزی را دوست دارد تماشا کند. با استفاده از این اطلاعات ، نتفلیکس پیشنهاداتی از نمایش‌ها یا فیلم‌هایی را ارائه می‌دهد که بینندگان دوست دارند تماشا کنند. این کار بینندگان را از تحقیقات خسته کننده نجات می‌دهد و محتوای مورد علاقه آنها را بدون جستجوی آن به آنها ارائه می‌دهد. این ویژگی افراد بیشتری را به پلتفرم جذب می‌کند.

3.استارباکس: با استفاده از تاریخچه خرید

استارباکس یک برند مشهور در سراسر جهان است و هر کاری برای سرگرم کردن مشتریانش انجام می‌دهد. آنها همچنین از داده‌های خود برای برنامه‌ریزی استراتژی‌های رشد خود با استفاده از بهترین ابزارهای BI استفاده می‌کنند. فاکتور تولید شده برای هر مصرف کننده جزئیات زیادی در مورد شخص دارد. همه این جزئیات در سیستم‌ها ذخیره می‌شوند ، و تحلیلگران کسب و کار سپس این داده‌ها را برای به دست آوردن اطلاعات مفید استخراج می‌کنند.

پس اگر شما یک مشتری وفادار استارباکس هستید ، آنها درباره نوشیدنی‌های مورد علاقه شما، اینکه چقدر وسایل آنها را می خرید و تولد شما را می‌دانند! همه این اطلاعات به آنها کمک می‌کند تا مناسب‌ترین پیشنهادات و تخفیف‌ها را به مشتریان ارائه دهند تا مشتریان بیشتری را جذب کنند و مشتریان موجود خود را حفظ کنند.

هوش تجاری

4. وال مارت: مطالعه جزئیات مصرف‌کننده

وال مارت یک سوپرمارکت خرده فروشی پیشرو است که هر ابزار خانگی ممکن را در یک مکان ارائه می‌دهد. آنها چیزهایی را روی قفسه‌ها قرار می‌دهند و مردم فقط باید آنچه را که می‌خواهند انتخاب کنند. این استراتژی قرار دادن محصول آنها است که می‌تواند شانس فروش آنها را افزایش دهد. اگر بدانند چه اقلامی خریداران را جذب می‎‌‌کند ، می‌توانند همان محصولات را در جلو قرار دهند و فروش خود را افزایش دهند. برای اتخاذ این تصمیمات ، وال مارت داده‌های مصرف کننده را مطالعه می‌کند و اطلاعات مربوط به تاریخچه خرید را به دست می‌آورد. آنها تعیین می‌کنند که کدام محصولات پرفروش هستند و کمترین محصولات را در میان مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند.

با استفاده از تمام این جزئیات ، وال مارت طرح فروشگاه خود را ایجاد می‌کند و مشتریان خود را تخفیف می‌دهد. علاوه بر این، BI همچنین به آنها کمک می‌کند تا جزئیات مربوط به مشتریان وفادار خود را پیدا کنند و آنها با ارسال هشدارها برای تخفیف های منحصر به فرد در مواقع خاص با آنها در تماس هستند. همه اینها به طور قابل توجهی کسب و کار وال مارت را ترویج می‌دهد و نمودار فروش آنها بهبود می‌یابد.

نتیجه‌گیری

جای تعجب نیست که BI می‌تواند به کسب و کارها کمک کند تا رشد کنند. به همین دلیل است که هر کسب و کار از بصری سازی داده‌ها و تکنیک‌های استخراج برای تبدیل داده‌های خام از منابع مختلف به اطلاعات ارزشمند استفاده می‌کند. سپس از این اطلاعات برای ایجاد استراتژی‌های بازاریابی موثر برای رشد کسب و کار فوق العاده استفاده می‌کنند.

منابع

https://www.netsuite.com

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید