ادامه مطالب هفت نکته کلیدی پیاده سازی انبار داده پیاده سازی انبار داده

3-شناسایی اهداف اصلی کسب‌وکار پیاده سازی انبار داده

پس از شناسایی فرآیند کسب‌وکار و شاخص‌های عملکرد کلیدی، مارک‌ها نیاز به شناسایی اشخاصی که این دو جنبه را درهم آمیخته‌اند. برای مثال، اگر یک شرکت نیاز به شروع یک برنامه آموزشی جدید داشته باشد، باید تعدادی از عوامل کسب‌وکار و منابع را در نظر بگیرد.

 انباره‌داده‌ها، مجموعه‌ای از ساختارهای اطلاعاتی وابسته به هم می‌باشند. هر ساختار اطلاعاتی، شاخص‌های کلیدی عملکرد را برای یک کسب‌وکار خاص ذخیره می‌کند، سپس آن‌ها را با عوامل تولید کننده این شاخص کلیدی مرتبط می‌سازد.

جمع‌آوری شاخص‌های کلیدی عملکردی در یک جدول Fact Table، ازمنظر کسب‌و‌کار بسیار مهم است.انباره‌داده،یک گروه از Fact Tableهایی دارد که  هر کدام از آن‌ها مبتنی بر یک موضوع می باشد.این جداول اطلاعات را به وسیله ی جدول‌های Dimension، به اشتراک می‌گذارند.

به طور خلاصه می‌توان گفت که، انباره‌داده‌ها می‌توانند به کسب‌وکارها کمک کنند تا با استفاده از شاخص‌های کلیدی شرکت‌هایشان ، به اهداف و مقاصد بزرگتر دست یابند و  از سوی دیگر رقابت‌های فروش را به طور موثری ایجاد نمایند.

4-ساخت یک مدل داده‌ای مفهومی پیاده سازی انبار داده

پیاده سازی انبار داده
ساخت یک مدل داده‌ای مفهومی

 

هنگامی که در یک کسب‌وکار، فرآیندهای کسب‌وکار را شناسایی شد، باید یک مدل مفهومی از داده‌ها ایجاد شود. برای این کار، شرکت باید موضوعات در fact tables و tables dimensions و روابط بین آن‌ها را تعیین کند. این امر که کسب‌وکارها، به وضوح شاخص‌های کلیدی عملکرد و چگونگی ذخیره شدن، آن‌ها را مشخص کنند بسیار مهم است.

 

Fact ها باید در یک فرمت مکعبی OLAP قرار داده شوند، همچنین داده‌ها باید به صورت سازگار باشند. ساختار انباره‌داده دارای پیچیدگی‌های زیادی است، حفظ و نگه داری آن دشوار است و برای ساخت آن مدت زمان زیادی نیاز است. به همین دلیل است که شرکت‌ها باید ساختار داده ای خود را به گونه‌ای دقیق برنامه ریزی کنند تا از اصلاحات در مرحله بعد اجتناب شود

5-پس از تعیین منبع داده‌ها، شرکت ها باید تغییرات در داده‌ها را برنامه ریزی کنند.

این امر که شرکت‌ها منابع مهم اطلاعاتی را که نیاز دارند شناسایی کنند و سپس آن‌ها را  به شیوه‌ای مناسب در ساختار انباره‎داده‌ها  منتقل کنند، بسیار مهم است. از آن جایی که سیستم‌های مختلف، اطلاعات مشابه را به اشترک نمی‌گذارند، شرکت‌ها نیاز دارند تا بین پلت فرم‌ها و سیستم‌های مختلف هماهنگی ایجاد نمایند، به طوری که آن‌ها بتوانند اطلاعات را به صورت یکپارچه از این سیستم‌ها در جداول انباره‌داده کپی کنند. پیاده سازی انبار داده

علاوه بر این، شرکت‌ها باید اطلاعات را پاک کنند و همچنین اطمینان حاصل شود که فضای خالی در سیستم داده وجود ندارد. اگر یک فضای خالی وجود داشته باشد، می‌تواند بر تمام پروژه‌های انباره‌داده تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که قبل از ذخیره‌سازی اطلاعات در شرکت‌ها، منابع داده‌ای باید کامل شوند. همچنین این نکته که داده‌های بد دور نگه‌داشته شوند مهم است، زیرا این امر بر کل فرآیند تاثیر می‌گذارد و هزینه زیادی نیز برای شرکت دارد. با تصحیح داده‌ها در منبع، شرکت اطمینان حاصل خواهد کرد که تمام اطلاعات مربوطه، در هر مرحله تولید می‌شود. پیاده سازی انبار داده

6-تنظیم مدت زمان ردیابی برای انباره‌داده پیاده سازی انباره داده

حجم  زیادی از داده‌ها در ساختار انباره‌داده‌ها، فضای بسیار زیادی را مصرف می‌کنند. ولی همانطور که اشاره شد، انباره‌داده‌ها عملکرد را طی یک دوره زمانی دنبال می‌کند، به این معنی که داده‌ها باید همیشه یا در بیشتر اوقات در دسترس باشند. ولی این امر نیازمند ظرفیت ذخیره سازی نامحدود است که امکان پذیر نیست. به همین دلیل است که می توان داده‌ها را در ساختارهای مختلف خلاصه و ذخیره کرد، در نتیجه فضای ذخیره سازی کمتری را از کل فضای ساختار را به خود اختصاص می دهد. پیاده سازی انبار داده

7-پیاده سازی برنامه

پس از آن که یک کسب‌وکار توسعه یافت، باید یک طرح برای ساختار انباره‌داده.که مبتنی بر یک برنامه‌ی تخمین کار و برنامه‌ریزی پروژه می‌باشد، ایجاد شود. از آن جا که وسعت انباره‌داده بزرگ می‌باشد،.این امر که یک سیستم تحویل مرحله‌ای ایجاد شود.به نحوی که کل پروژه در مسیر تعیین شده نگهداری شود، مهم است. سیستم‌های انباره‌داده برای تصمیم گیرندگان، اطلاعات تلفیقی و سازگاری در مورد سازمانشان فراهم می‌کنند.و از همین رو شرکت می‌تواند مسیر رشد را به شیوه‌ای چشمگیر و موفق طی نماید.

سیستم انباره‌داده در محیط کسب‌وکار امروز بسیار حیاتی و مهم هستند. زیرا می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا از یک طرف به ارائه راهکارها برای هر مسئله بپردازند.و از طرفی روند بازار را به طور موفقیت آمیز درک کنند. در نتیجه، انباره‌داده یکی از مهمترین سیستم‌هایی است.که از طریق آن کسب وکارهای مختلف می‌توانند اهداف و مقاصد خود را در داخل و خارج از سازمان تحقق بخشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید