ناتوانی در مدیریت خشم می‌تواند منجر به مشکلات مختلفــی مانند گفتن چیزهایی شود که در نتیجه حس پشیمانی در شما ایجاد شود. فریاد زدن بر سر دیگران، تهدید همکارانتان، ارسال ایمیل‌های عجولانه، ایجاد مشکلات سلامتی یا حتی توسل به خشونت فیزیکی است. اما همه مسائل خشم آنقدر جدی نیستند. درعوض، عصبانیت شما ممکن است شامل اتلاف وقت برای فکر کردن به اتفاقات ناراحت کننده، ناامید شدن در ترافیک یا تخلیه کار باشد.

مدیریت خشم به این معنا نیست که هرگز عصبانی نشوید. در عوض، این شامل یادگیری نحوه تشخیص، کنار آمدن و ابراز خشم خود به روش‌های سالم و سازنده است. کنترل خشم مهارتی است که همه می توانند آن را بیاموزند. حتی اگر فکر می کنید عصبانیت خود را تحت کنترل دارید، همیشه جایی برای بهبود وجود دارد.

کنترل خشم چیست؟

از آنجایی که عصبانیت کنترل نشده اغلب می تواند منجر به رفتار پرخاشگرانه شود، مدیریت خشم از تکنیک های مختلفی برای کمک به فرد برای مقابله با افکار، احساسات و رفتارها به روشی سالم و سازنده استفاده می کند.
چگونه تصویر خشم خود را مدیریت کنیم
خیلی ول / سیندی چانگ

چرا خشم را مدیریت کنیم

خشم احساسی است که می تواند از تحریک خفیف تا خشم شدید متغیر باشد. در حالی که بسیاری از مردم خشم را صرفاً به عنوان یک “احساس منفی” طبقه بندی می کنند، اما می تواند مثبت باشد. احساسات خشمگین ممکن است شما را ترغیب کند که از کسی دفاع کنید یا ممکن است شما را به ایجاد تغییرات اجتماعی سوق دهد.

اما وقتی کنترل نشود، احساسات خشم می تواند منجر به رفتار پرخاشگرانه شود، مانند فریاد زدن بر سر کسی یا آسیب رساندن به اموال. احساسات خشمگین همچنین ممکن است باعث شود شما از دنیا کناره گیری کنید و خشم خود را به درون برگرداند که می تواند بر سلامت و رفاه شما تأثیر بگذارد.

خشم زمانی مشکل‌ساز می‌شود که اغلب یا شدیداً احساس می‌شود یا زمانی که به روش‌های ناسالم بیان می‌شود، که می‌تواند از نظر جسمی، ذهنی و اجتماعی آسیب‌های زیادی به همراه داشته باشد. به همین دلیل، استراتژی های مدیریت خشم می تواند مفید باشد و می تواند به شما در کشف راه های سالم برای ابراز احساسات کمک کند.

راهبردهای مدیریت خشم

تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد که مداخلات شناختی رفتاری برای بهبود مدیریت خشم موثر است. این مداخلات شامل تغییر نحوه تفکر و رفتار شما است. آنها مبتنی بر این تصور هستند که افکار، احساسات و رفتارهای شما همگی به هم مرتبط هستند.

افکار و رفتارهای شما می تواند احساسات شما را تقویت کند یا آنها را کاهش دهد. بنابراین، اگر می‌خواهید حالت عاطفی خود را از عصبانیت دور کنید، می‌توانید آنچه را که فکر می‌کنید و کاری که انجام می‌دهید تغییر دهید.

بهترین راه برای مدیریت خشم، ایجاد یک برنامه کنترل خشم است. سپس، زمانی که احساس ناراحتی کردید، می‌دانید چه باید بکنید.

در زیر 11 استراتژی وجود دارد که ممکن است بخواهید در برنامه مدیریت خشم خود بگنجانید. این ابزارها برای کمک به مدیریت و کنترل خشمتان طراحی شده اند.
محرک ها را شناسایی کنید

اگر عادت به از دست دادن عصبانیت خود را پیدا کرده اید، چیزهایی را که باعث عصبانیت شما می شود بررسی کنید. صف های طولانی، ترافیک، کامنت های بداخلاقی، یا خستگی مفرط تنها چند چیز هستند که ممکن است فیوز شما را کوتاه کنند.

در حالی که نباید افراد یا شرایط بیرونی را به خاطر ناتوانی خود در حفظ خونسردی سرزنش کنید، اما درک چیزهایی که خشم شما را تحریک می کند می تواند به شما کمک کند تا بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

ممکن است تصمیم بگیرید روز خود را به گونه ای متفاوت طراحی کنید تا به شما در مدیریت بهتر استرس کمک کند. یا ممکن است برخی از تکنیک های کنترل خشم را قبل از مواجهه با شرایطی که معمولاً برایتان ناراحت کننده است، تمرین کنید. انجام این کارها می تواند به شما کمک کند فیوز خود را طولانی تر کنید – به این معنی که یک قسمت خسته کننده شما را ناراحت نمی کند.

خشم خود را ارزیابی کنید

قبل از اینکه برای آرام کردن خود وارد عمل شوید، از خود بپرسید که آیا خشم شما دوست است یا دشمن. اگر شاهد نقض حقوق فردی هستید یا در وضعیت ناسالمی قرار دارید، خشم شما ممکن است مفید باشد.

در این موارد، شما ممکن است با تغییر وضعیت به جای تغییر وضعیت عاطفی خود اقدام کنید. گاهی اوقات، عصبانیت شما یک علامت هشدار دهنده است که چیز دیگری باید تغییر کند – مانند یک رابطه عاطفی آزاردهنده یا یک دوستی سمی.

عصبانی بودن ممکن است به شما شجاعت لازم برای موضع گیری یا ایجاد تغییر را بدهد.

با این حال، اگر عصبانیت شما باعث ناراحتی یا آسیب به روابط شما می شود، خشم شما ممکن است یک دشمن باشد. از دیگر نشانه‌های این نوع عصبانیت می‌توان به احساس عدم کنترل و پشیمانی از حرف‌ها یا کارهای خود بعدا اشاره کرد. در این شرایط، منطقی است که روی احساسات خود کار کنید و خود را آرام کنید.

علائم هشدار دهنده را بشناسید

اگر مانند برخی افراد هستید، ممکن است احساس کنید عصبانیت شما در یک لحظه به شما حمله می کند. شاید شما با ضربان قلب از حالت آرامش به خشمگین می شوید. اما هنوز هم علائم هشداردهنده ای وجود دارد که خشم شما در حال افزایش است. تشخیص زودهنگام آنها می تواند به شما کمک کند تا از رسیدن خشم به نقطه جوش جلوگیری کنید.

به علائم هشدار دهنده فیزیکی خشم که تجربه می کنید فکر کنید. شاید اون تو

مدیریت خشم: 10 نکته برای رام کردن خلق و خوی خود

کنترل خلق و خوی شما می تواند چالش برانگیز باشد. برای کنترل خشم از نکات ساده مدیریت خشم – از مهلت زمانی تا استفاده از جملات “من” استفاده کنید.

آیا وقتی کسی در ترافیک حرف شما را قطع می کند بخار می کنید؟ آیا وقتی فرزندتان از همکاری امتناع می کند فشار خون شما بالا می رود؟ خشم یک احساس طبیعی و حتی سالم است – اما مهم است که با آن به روشی مثبت برخورد کنید. عصبانیت کنترل نشده می تواند بر سلامت و روابط شما تأثیر بگذارد.

برای کنترل خشم خود آماده اید؟ با در نظر گرفتن این 10 نکته برای کنترل خشم شروع کنید.

1. قبل از صحبت فکر کنید

در اوج گرما، گفتن چیزی که بعداً پشیمان خواهید شد، آسان است. قبل از گفتن هر چیزی چند لحظه ای را به جمع آوری افکار خود اختصاص دهید – و به دیگران درگیر در موقعیت اجازه دهید همین کار را انجام دهند.

2. هنگامی که آرام شدید، خشم خود را ابراز کنید

به محض اینکه به وضوح فکر می کنید، ناامیدی خود را به روشی قاطعانه اما بدون تقابل بیان کنید. نگرانی ها و نیازهای خود را واضح و مستقیم، بدون آسیب رساندن به دیگران یا تلاش برای کنترل آنها بیان کنید.

3. کمی ورزش کنید

فعالیت بدنی می تواند به کاهش استرس که می تواند باعث عصبانیت شما شود کمک کند. اگر احساس می‌کنید عصبانیت‌تان در حال افزایش است، به پیاده‌روی یا دویدن سریع بروید یا مدتی را به انجام سایر فعالیت‌های بدنی لذت‌بخش اختصاص دهید.

4. تایم اوت بگیرید

تایم اوت فقط برای بچه ها نیست. در ساعاتی از روز که معمولاً استرس زا هستند به خود استراحت دهید. چند لحظه سکوت ممکن است به شما کمک کند که آمادگی بیشتری برای رسیدگی به آنچه پیش رو دارید بدون اینکه عصبانی یا عصبانی شوید، داشته باشید.

5. راه حل های ممکن را شناسایی کنید

به جای تمرکز بر آنچه شما را عصبانی کرده است، روی حل و فصل موضوع کار کنید. آیا اتاق نامرتب فرزندتان شما را دیوانه می کند؟ در را ببند. آیا شریک زندگی شما هر شب برای شام دیر می کند؟ وعده های غذایی را بعد از ظهر برنامه ریزی کنید – یا موافقت کنید که چند بار در هفته به تنهایی غذا بخورید. به خود یادآوری کنید که عصبانیت چیزی را درست نمی کند و ممکن است آن را بدتر کند.

6. از جملات «من» استفاده کنید

برای جلوگیری از انتقاد یا سرزنش – که تنها ممکن است تنش را افزایش دهد – از عبارات “من” برای توصیف مشکل استفاده کنید. محترمانه و خاص باشید. به عنوان مثال، به جای «تو هرگز هیچ کار خانه ای انجام نمی دهی»، بگویید: «از اینکه میز را ترک کردی بدون اینکه به غذا کمک کنی، ناراحتم».

7. کینه به دل نگیرید

بخشش ابزار قدرتمندی است. اگر به خشم و سایر احساسات منفی اجازه دهید احساسات مثبت را از بین ببرد، ممکن است خود را در تلخی یا احساس بی عدالتی خود ببلعید. اما اگر بتوانید کسی را که شما را عصبانی کرده است ببخشید، ممکن است هم از این موقعیت درس بگیرید و هم رابطه خود را تقویت کنید.

8. از شوخ طبعی برای رهایی از تنش استفاده کنید

روشن شدن می تواند به پراکندگی تنش کمک کند. از شوخ طبعی استفاده کنید تا به شما کمک کند با چیزی که شما را عصبانی می کند و احتمالاً با هر انتظار غیر واقعی از نحوه پیش رفتن اوضاع روبرو شوید. با این حال از طعنه پرهیز کنید – می تواند به احساسات آسیب برساند و اوضاع را بدتر کند.

9. مهارت های تمدد اعصاب را تمرین کنید

وقتی عصبانیت شما شعله ور شد، مهارت های آرامش بخشی را به کار بگیرید. تمرینات تنفس عمیق را تمرین کنید، یک صحنه آرامش بخش را تصور کنید، یا یک کلمه یا عبارت آرامش بخش مانند “آرامش را بگیرید” را تکرار کنید. همچنین ممکن است به موسیقی گوش دهید، در یک مجله بنویسید یا چند حرکت یوگا انجام دهید – هر کاری که برای تشویق آرامش لازم است.

10. بدانید چه زمانی به دنبال کمک باشید

یادگیری کنترل خشم برای همه در مواقعی یک چالش است. اگر عصبانیت شما خارج از کنترل به نظر می رسد، باعث می شود کارهایی را انجام دهید که پشیمان هستید یا باعث آزار اطرافیانتان می شود، برای مسائل خشم کمک بگیرید.

درمان مدیریت خشم چیست؟

خشم یک احساس طبیعی انسانی است که اکثر مردم هرازگاهی آن را تجربه می کنند. با این حال، اگر متوجه شدید که اغلب یا به شدت عصبانی هستید، ممکن است شروع به یک مشکل شود.

ارین انگل، روانشناس مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، روانشناس مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا می‌گوید: خشم، عصبانیت مداوم یا طغیان‌های خشم می‌تواند پیامدهای مضری برای سلامت جسمانی، کیفیت زندگی و روابط داشته باشد.

مدیریت خشم رویکردی است که برای کمک به مدیریت برانگیختگی عاطفی و فیزیولوژیکی همراه با خشم طراحی شده است. از آنجایی که تغییر شرایط یا افرادی که باعث خشم می شوند اغلب امکان پذیر نیست، مدیریت خشم می تواند به شما کمک کند تا محرک های خشم خود را بشناسید و یاد بگیرید که به طور موثرتر با آنها کنار بیایید.

به گفته انگل، هدف از درمان مدیریت خشم کمک به به حداقل رساندن موقعیت های استرس زا یا خشم برانگیز، بهبود کنترل خود، و کمک به بیان احساسات خود به شیوه ای سالم است.

انواع درمان کنترل خشم

اینها برخی از رویکردهای مختلف برای درمان مدیریت خشم هستند:

به گفته انگل، درمان شناختی رفتاری (CBT): CBT اغلب درمان انتخابی برای مدیریت خشم است. او می‌گوید این می‌تواند به شما کمک کند محرک‌های خشم خود را درک کنید، مهارت‌های مقابله‌ای را توسعه دهید و تمرین کنید، و در پاسخ به خشم متفاوت فکر کنید، احساس کنید و رفتار کنید، بنابراین آرام‌تر و کنترل‌تر خواهید بود.
رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT): به گفته انگل، DBT نوعی از CBT است که می تواند به افراد مبتلا به خشم شدید یا مکرر کمک کند تا کنترل هیجانی خود را از طریق توسعه مهارت های تنظیم هیجانی و تحمل پریشانی، ذهن آگاهی و ارتباط موثر در روابط به دست آورند.
خانواده درمانی: این شکل از درمان می تواند در موقعیت هایی که عصبانیت اغلب متوجه اعضای خانواده می شود مفید باشد. این می تواند به شما کمک کند تا برای بهبود ارتباطات و حل مشکلات با یکدیگر همکاری کنید.
درمان روان پویا: درمان روان پویایی می تواند به شما کمک کند تا ریشه های روانی خشم و پاسخ خود به آن را بررسی کنید تا بتوانید الگوهای ناسالم را شناسایی و اصلاح کنید.

Engle می گوید که ارائه دهنده مراقبت های روانی شما شرایط و رفتارهای خاص شما را برای تعیین رویکرد کلی به درمان و اینکه آیا علاوه بر درمان به دارو نیاز دارید یا خیر، ارزیابی می کند.

تکنیک‌های درمانی مدیریت خشم می‌تواند شامل درک محرک‌ها و پاسخ‌های شما به خشم، یادگیری استراتژی‌هایی برای مدیریت یا انتشار آن، و تغییر افکار و نگرش‌های مرتبط با خشم باشد. Engle برخی از این تکنیک ها را در زیر شرح می دهد.

شناسایی محرک ها و پاسخ ها

درمان می تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از عواملی که در بروز خشم نقش دارند، ایجاد کنید. محرک های فعلی و گذشته برای خشم؛ پاسخ های شما به آن؛ و عواقب یا عواقب آن بر خود و روابطتان.

به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که فریاد زدن بر سر همسرتان مربوط به مشاهده فریادهای والدینتان است، یا این باور که فقط در صورت فریاد زدن به آنچه می خواهید می رسید.

راهبردهای یادگیری برای پراکندگی خشم

درمان مدیریت خشم می تواند شما را با استراتژی هایی مجهز کند تا خشم شما را مختل کند یا از طریق اجتناب یا حواس پرتی پاسخ خود را به آن مدیریت کند.

درمانگر شما می تواند به شما کمک کند تا در هنگام عصبانیت چگونه پاسخ دهید. بازی های نقش فرصت هایی را برای تمرین مهارت هایی مانند قاطعیت و ارتباط مستقیم ارائه می دهد که می تواند کنترل را افزایش دهد.

درمان همچنین می‌تواند به شما راهبردهای مقابله و تکنیک‌های آرام‌سازی را بیاموزد، مانند تنفس عمیق آهسته، خروج از اتاق و بازگشت به هنگام جمع شدن، یا استفاده از یک تصویر آرامش‌بخش برای کاهش شدت عصبانیت.

تغییر نگرش و الگوهای فکری

درمان همچنین می تواند شامل تغییر ساختار تفکر و تغییر نگرش های مربوط به خشم باشد، به ویژه اگر درمانگر شما رویکرد CBT را در پیش گرفته باشد.

درمانگر به شما کمک می‌کند نگرش‌ها و روش‌های فکری خود را بررسی کنید و به شناسایی الگوهایی مانند نشخوار فکری، فاجعه‌سازی، قضاوت کردن، فال‌گویی یا بزرگ‌نمایی که ممکن است خشم را تشدید کند، کمک می‌کند.

درمانگر شما همچنین با شما همکاری خواهد کرد تا به شما کمک کند تا الگوهای پاسخ خود را تغییر دهید. آنها می توانند بخشش و شفقت را تشویق کنند، راه هایی را برای رهایی از آسیب و ناامیدی ارائه دهند و به شما کمک کنند تا روابط گسسته را ترمیم و بپذیرید.
درمان مدیریت خشم با چه کمکی می تواند کمک کند

در حالی که مدیریت خشم شکلی از درمان است که برای کمک به مدیریت خشم طراحی شده است، خشم به طور رسمی وضعیتی نیست که تشخیص داده یا تعریف شود، مانند افسردگی یا اضطراب، برای مثال. با این حال، عصبانیت شدید، مخرب یا غیرقابل کنترل ممکن است باعث ناراحتی قابل توجهی شود

Engle می گوید: ایمنی آسیب و ضربه.

درمان مدیریت خشم می تواند به هر کسی که خشم را تجربه می کند یا طغیان خشم دارد کمک کند. درمان مدیریت خشم می تواند به بهبود شرایط زیر کمک کند:

سلامت روان: خشم می تواند تمرکز شما را از بین ببرد، قضاوت شما را مختل کند و انرژی شما را تحلیل ببرد. همچنین می تواند منجر به سایر شرایط سلامت روان مانند افسردگی و سوء مصرف مواد شود.
سلامت جسمانی: به گفته انگل، عصبانیت به صورت فیزیکی در بدن با افزایش آدرنالین، افزایش سریع ضربان قلب، افزایش فشار خون و افزایش تنش عضلانی به شکل فک گره کرده یا دست‌های مشت شده ظاهر می‌شود. با گذشت زمان، این می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد و منجر به مشکلات جسمانی شود.
شغل: عصبانیت می تواند تمرکز بر مدرسه یا کار را برای شما سخت کند و بر عملکرد شما تأثیر بگذارد. همچنین می تواند به روابط شما با همسالان آسیب برساند. در حالی که تفاوت‌های خلاقانه، انتقاد سازنده و بحث‌های سالم می‌توانند سازنده باشند، سرزنش کردن یا طغیان‌های عصبانیت می‌تواند همسالان شما را از خود دور کرده و منجر به پیامدهای منفی شود.
روابط: خشم اغلب به عزیزان آسیب می رساند و می تواند بر روابط شما با آنها تأثیر بگذارد. این می تواند راحت بودن در کنار شما را برای آنها دشوار کند، اعتماد و احترام آنها را از بین ببرد و به ویژه برای کودکان آسیب رسان باشد.

درمان مدیریت خشم در مواردی که شخص مرتکب جرائم جنایی شده باشد، گاهی به دستور دادگاه صادر می شود، مانند:

فواید درمان کنترل خشم

اینها برخی از مزایایی است که درمان مدیریت خشم می تواند ارائه دهد:

محرک ها را شناسایی کنید: دانستن اینکه چه موقعیت هایی باعث خشم شما می شود می تواند به شما کمک کند از آنها دوری کنید یا واکنش خود را نسبت به آنها مدیریت کنید.
تفکر خود را تغییر دهید: مدیریت خشم می تواند به شما کمک کند الگوهای فکری ناسالمی را که به خشم شما دامن می زند، شناسایی کرده و تغییر دهید.
توسعه مهارت های مقابله ای: درمان می تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را تنظیم کنید، اعمال خود را کنترل کنید، و مهارت هایی را توسعه دهید تا به شما کمک کند با موقعیت هایی که باعث خشم شما می شود کنار بیایید.
تکنیک های تمدد اعصاب را بیاموزید: درمانگر شما ممکن است تکنیک های آرام سازی را به شما آموزش دهد که به شما کمک می کند خود را آرام کنید و بدن و ذهن خود را آرام کنید.
مشکلات را حل کنید: اگر موقعیت های خاصی به طور مکرر خشم شما را تحریک می کند، درمانگر شما را تشویق می کند که به دنبال راه حل یا جایگزین باشید.
بهبود ارتباطات: درمان مدیریت خشم می تواند به شما کمک کند احساسات خود را به شیوه ای سالم، محترمانه یا قاطعانه و بدون پرخاشگری بیان کنید.

مقابله با خشم به روشی سالم بسیار مهم است
اثربخشی

به گفته Engle، CBT، که اغلب برای درمان خشم استفاده می شود، یک رویکرد بسیار موثر است. Engle می گوید، CBT یک درمان تجربی است که رویکردی مبتنی بر مهارت ها را برای مدیریت خشم دارد، با تأکید بر آگاهی از افکار، الگوهای رفتاری و توسعه مهارت ها با توجه به واکنش های فیزیکی و عاطفی به خشم.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که CBT برای بازیکنان تنیس روی میز با مشکلات مدیریت خشم مفید است. حتی یک سال پس از اتمام درمان، شرکت کنندگان کمتر احتمال داشت خشم خود را به طور منفی ابراز کنند یا با عصبانیت واکنش نشان دهند.

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که درمان مدیریت خشم برای بیماران مبتلا به HIV مفید است
چیزهایی که باید در نظر بگیرید

مانند هر نوع درمان، جستجوی حمایت و تجربه یک متخصص بهداشت روانی آموزش دیده می تواند سودمند باشد. Engle می گوید: ارزیابی و مشاوره حرفه ای می تواند به شناسایی هر گونه مسائل مرتبط با سلامت روان مانند تروما یا مصرف مواد کمک کند.

به گفته انگل، اگر شما یک مشکل سلامت روان همزمان دارید، ممکن است برای شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشت روانی مفید باشد که تعیین کنید آیا این اختلالات نقش اصلی را ایفا می کنند یا چگونه می توان آنها را در ترکیب با مدیریت خشم به بهترین نحو برطرف کرد.

انگل توضیح می‌دهد که بسته به مشکلاتی که همزمان دارید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های روانی شما یک برنامه درمانی مناسب و اینکه آیا به دارو نیاز دارید یا نه، تعیین می‌کند.
چه طور باید شروع کرد

اگر متوجه می‌شوید که اغلب در حال مشاجره، خشونت یا شکستن چیزها، تهدید دیگران، یا دستگیر شدن به دلیل حوادث مرتبط با خشم خود هستید، ممکن است لازم باشد به دنبال درمان مدیریت خشم باشید.

به دنبال یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده باشید که در این شکل از درمان تخصص دارد.

بسته به ترجیحات خود، می توانید درمان فردی یا گروه درمانی را انتخاب کنید. جلسات درمانی انفرادی حریم خصوصی و تعامل انفرادی بیشتری را ارائه می دهد در حالی که جلسات گروه درمانی می تواند به شما کمک کند احساس کنید که به تنهایی از پس این کار نمی برید.

انگل می گوید: خشم یک احساس جهانی است که اغلب در پاسخ به تهدید، از دست دادن قدرت یا بی عدالتی به وجود می آید. او توضیح می‌دهد که خشم لزوماً منفی نیست، اگرچه می‌تواند در سطوح غیرقابل کنترل مضر باشد، با توجه به رفتارهایی که ممکن است به دنبال خشم باشد، مانند پرت کردن چیزها، بیرون رفتن، حمله به دیگران، گفتن چیزهایی که بعداً پشیمان می‌شوید یا رفتار منفعلانه-پرخاشگرانه.

خشم می تواند بر سلامتی، روابط و شغل شما تأثیر بگذارد. درمان مدیریت خشم می تواند به شما در تنظیم احساسات، حفظ خویشتن داری، توسعه راهبردهای مقابله و برقراری ارتباط موثر کمک کند.

منابع:

mayoclinic

verywellmind

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید