بهینه سازی تصاویر برای سئوی سایت

بهینه سازی تصاویر برای سئوی سایت

یکی دیگر از راهکارهای سئوی داخلی استفاده از تصاویر است. تصاویر برای اطمینان از ایجاد تعامل و جذابیت بیشتر محتوای شما برای کاربران بسیار مهم و از نظر سئو نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. اما سئو چه اهمیتی در سایت دارد؟ ما در مقاله اهمیت سئو برای سایت این موارد را مورد بررسی قرار دادیم.

تصاویر اطلاعات مهم متنی را به موتورهای جستجو می‌دهند. تصاویر بهینه شده بارگذاری صفحه را تسریع می‌کنند، که باعث افزایش تعامل کاربر و رتبه‌بندی موتور جستجو می‌شود. برای اینکه به برند خود بهترین فرصت را برای موفقیت در سئو بدهید، باید اصول بهینه‌سازی تصویر را درک کنید. بهینه سازی تصویر فرآیند ایجاد و تحویل تصاویر با کیفیت بالا در فرمت، اندازه و وضوح ایده‌ال برای افزایش تعامل با کاربر است. همچنین شامل برچسب زدن دقیق تصاویر است بنابراین خزنده‌های موتور جستجو می‌توانند آنها را بخوانند و زمینه صفحه را درک کنند.

طبق HTTP Archive، تصاویر از ماه نوامبر 2018 به طور متوسط ​​21٪ از وزن کل صفحه وب را تشکیل می‌دهند. از آنجا که تصاویر بیش از هر قسمت دیگر وبسایت، بایت مصرف می‌کنند، اندازه و پیچیدگی آنها به شدت بر عملکرد سایت تأثیر می‌گذارد.

نکته

اگر اندازه تصاویر را بدون کاهش کیفیت کاهش دهید، زمان بارگذاری صفحه بهبود می‌یابد و متعاقباً تجربه بازدیدکنندگان وبسایت نیز بهبود می‌یابد. یک مطالعه از گروه آبردین نشان می‌دهد که یک ثانیه تأخیر در زمان بارگیری برابر است با 7٪ کاهش در تبدیل‌ها و تقریباً 40٪ افراد وبسایتی را که بارگیری آن بیش از سه ثانیه طول می‌کشد رها می‌کنند.

بهبود تجربه کاربر و تعاملات با سایت شما تأثیر مثبتی در رتبه‌بندی موتور جستجو دارد که باعث بهبود تعامل مشتری، تبدیل کاربر و حفظ مشتری می‌شود. علاوه بر این، وقتی تصاویر بهینه‌شده فضای ذخیره‌سازی کمتری در سرور شما داشته باشند، پشتیبان‌گیری سایت با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

در ادامه نحوه بهینه سازی تصاویر را شرح خواهیم داد.

1. سایز تصاویر

اندازه تصویر و اندازه پرونده (یا حجم فایل) یک چیز نیستند. اندازه تصویر به ابعاد تصویر (مثلاً 1024 در 680 پیکسل) اشاره دارد. اندازه پرونده مقدار فضای مورد نیاز برای ذخیره آن در سرور است (به عنوان مثال 350 کیلوبایت).

تصاویر با وضوح بالاتر و ابعاد بزرگتر (که اغلب با یک دوربین حرفه‌ای ایجاد می‌شوند) بارگذاری صفحه شما را به میزان قابل توجهی کُند می‌کند. شما باید اندازه پرونده را کاهش دهید بدون اینکه کیفیت زیادی را از دست بدهید تا بتواند در وب خوب کار کند.

فرمت مناسب تصاویر
  • PNG
  • JPEG
  • GIF

هر کدام از این فرمت‌ها مزایای خود را دارند. من JPEG را برای تصاویر با رنگ زیاد و PNG را برای تصاویر ساده توصیه می‌کنم.

فرمت تصاویر برای ارائه در سایت

میزان فشرده‌سازی مناسب را انتخاب کنید

اگر یک تصویر را بیش از حد فشرده کنید، شاید حجم تصویر خیلی کم شود اما کیفیت مطلوب را نخواهد داشت. از طرف دیگر، وقتی از میزان فشرده‌سازی کم استفاده می‌کنید، کیفیت تصویر بالا است اما اندازه فایل بسیار بزرگ میشود، که باعث سنگین شدن صفحات سایتتان می‌شود.

در حالت مناسب، شما باید انواع پرونده‌ها و میزان فشرده‌سازی خود را آزمایش کنید تا ببینید چه اندازه‌ای برای هر تصویر بهتر است. بسیاری از ابزارهای ویرایش تصویر، از جمله Adobe Photoshop، گزینه “ذخیره برای وب” را دارند که با بهینه‌سازی کیفیت تصویر‌، به طور خودکار اندازه پرونده را کاهش می‌دهد.

اگر فتوشاپ ندارید، در اینجا چند ابزار محبوب آورده شده است:

ابزارهای بهینه سازی تصویر9 مرحله برای بهینه سازی تصاویر برای سئو سایت

ابزارهای بهینه سازی تصویر
افزونه‌های وردپرس برای بهینه‌سازی تصویر
بهینه سازی سرعت لود سایت

بهینه سازی سرعت لود تصویر

بعد از اینکه تصاویر خود را بهینه کردید، از کجا می‌دانید زمان بارگذاری صفحه وبسایت شما به اندازه کافی سریع است؟ برای آزمایش سرعت سایت خود از یکی از ابزارهای زیر استفاده کنید:

  • WebPageTest
  • پینگدوم
  • GTmetrix
  • Google PageSpeed ​​Insights

از آنجا که وبسایت و محتوای شما به طور مکرر تغییر می‌کند، بهتر است به مرور آمار خود را بررسی کنید.

2. بهینه‌سازی نام تصویر

انتخاب نام فایل مناسب برای سئوی صفحه و رتبه‌بندی در نتایج جستجوی تصویر مهم است. قبل از بارگذاری هر تصویری، فایل را با کلمات کلیدی مرتبط و توصیفی نامگذاری کنید تا بیشترین قدرت جستجوگرها را داشته باشید. در ابتدا کلمات کلیدی مورد نظر را وارد کنید و آنها را با خط فاصله (-) جدا کنید. از زیرخط (_) استفاده نکنید زیرا موتورهای جستجو آنها را تشخیص نمی‌دهند و نمی‌توانند کلمات را به صورت جداگانه ببینند.

نام فایل‌ها هم باید برای موتورهای جستجو و هم برای انسان منطقی باشد. به عنوان مثال، نام اصلی تصویر یک زن در آرایشگاه “salon234.jpg” است. نام آن را با یک عنوان واضح و واضح‌تر مانند “woman-having-a-haircut-in-a-salon.jpg” تغییر نام دهید.

3. از برچسب‌های alt استفاده کنید

ممکن است بینندگان درک کنند که یک تصویر چیست، اما الگوریتم‌های موتور جستجو هنوز به سرنخ‌هایی نیاز دارند تا تصاویر را درک کنند. بدون متن جایگزین، برای موتورهای جستجو غیرممکن است که محتوای تصویر شما را به درستی نمایه کنند. یک برچسب alt مناسب زمینه را فراهم می‌کند و به کاربران کم بینا نیز کمک می‌کند. حتی وقتی تصاویر به دلیل اشکال بارگیری نمی‌شوند، موتورهای جستجو می‌توانند متن جایگزین را برای کمک به رتبه‌بندی یک صفحه بخوانند. کلمات مربوط به مارک را می‌توان در اینجا اضافه کرد تا قابلیت مشاهده را افزایش دهد. فقط از پر کردن کلمات کلیدی خودداری کنید.

برچسب alt مناسب تصویر9 مرحله برای بهینه سازی تصاویر برای سئو سایت

در تصویر بالا توضیحات مربوط به درج برچسب alt وجود دارد. جزئیات بیشتری از آنچه در نام تصویر آورده‌اید ارائه دهید. در حالی که تعداد ایده‌ال کلماتی وجود ندارد، برای انتقال چیزی در مورد تصویر 10 تا 15 هدف داشته باشید.

4. عنوان تصویر را بهینه کنید

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، عنوان تصویر معمولاً از نام پرونده گرفته می‌شود بنابراین می‌توانید گاهی اوقات آن را همانطور که هست بگذارید. اگر از وردپرس استفاده نمی‌کنید یا عنوان تصویری را توضیح نمی‌دهد، آن را با کلمات کلیدی مناسب به همان نام فایل تغییر نام دهید.

عناوین تصویر برای سئو اهمیت کمتری دارند، اما می‌توانند زمینه اضافی برای متن alt را فراهم کنند. عناوین تصویر از نظر تعامل با کاربر مفیدتر هستند. یک تماس کوتاه برای اقدام مانند “اکنون بخر” یا “امروز بارگیری کنید” را در نظر بگیرید.

5. تصاویر شامل زیرنویس‌ها باشد

زیرنویس‌های تصویر، یا توضیحات تصویر، کلمات مستقیماً زیر تصاویر، ممکن است تأثیر مستقیمی بر SEO نداشته باشند، اما بر خلاف نام فایل‌ها و متن alt، زیرنویس‌ها در صفحه وبسایت مطابق تصویر زیر قابل مشاهده هستند. به همین دلیل، آنها می‌توانند به تجربه بهتر کاربر اضافه شوند.

تصاویر دارای زیرنویس باشد

اکثر مردم برای درک محتوای کلی به سمت زیرنویس‌های تصویر جذب می‌شوند. بدون زیرنویس‌های تصویری، نرخ تولید محتوای متنی شما افزایش می‌یابد و به اعتبار شما در موتورهای جستجو آسیب می‌رساند.

6. از تصاویر منحصر به فرد استفاده کنید

استفاده از عکس‌های موجود خوب است، اما لزوماً به رتبه‌بندی جستجوی شما کمک نمی‌کند، زیرا وبسایت‌های دیگر معمولاً از همین تصاویر استفاده می‌کنند. به همان روشی که محتوای منحصر به فرد نوشته شده برای سئو بهتر است، بهتر است هر زمان که ممکن است تصاویر منحصر به فرد بارگذاری کنید.

7. اطمینان حاصل کنید که متن شما تصاویر را کامل می‌کند

متن نوشته در صفحه می‌تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا ارتباط تصاویر شما را تعیین کنند. اگر شامل اطلاعات کافی برای توضیح تصویر نیست، متن مرتبط‌تری اضافه کنید و در صورت امکان تصویر را توصیف کنید. یعنی باید تصاویر گویای محتوایتان به صورت تصویری باشند.

8. داده‌های ساختار یافته تصویر را اضافه کنید

افزودن داده‌های ساخت‌یافته به صفحات شما، به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا تصاویر شما را به عنوان نتایج غنی نمایش دهند. تصاویر Google از داده‌های ساختاریافته برای تصاویر، فیلم‌ها و دستورالعمل‌های محصول پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال، اگر دستورالعمل‌هایی در سایت خود دارید و داده‌های ساخت‌یافته‌ای را به تصاویر خود اضافه می‌کنید، Google می‌تواند یک نشان به تصویر شما اضافه کند که نشان می‌دهد متعلق به یک دستور العمل است.

برای یادگیری نحوه افزودن داده‌های ساخت‌یافته به صفحات خود از طریق پارامترهای موتور جستجو، از دستورالعمل‌های عمومی داده‌های ساختار یافته Google استفاده کنید.

9. از نقشه‌های سایت استفاده کنید

طبق گفته گوگل، نقشه سایت فایلی است که می‌توانید در آن صفحات وبسایت خود را لیست کنید تا به Google و سایر موتورهای جستجو در مورد سازماندهی محتوای سایت خود بگویید. به عبارت دیگر، این یک فایل است که شامل نقشه‌ای از محتوای سایت شما است.

نقشه‌های سایت قسمت مهمی از سئو است زیرا آنها به موتورهای جستجو در مورد تمام صفحات سایت شما می‌گویند. برای اطمینان از اینکه خزنده‌های موتور جستجو متوجه هر تصویر می‌شوند، اینفوگرافیک، الگوی رفتاری، عکس، تصویر کوچک، ویدیو و غیره آنها را در نقشه سایت خود قرار دهید.

نقشه سایت برای نمایش صفحات سایت شما توسط گوگل

برای این ورودی‌های نقشه تصویری، عنوان، توضیحات، مکان URL، عنوان و اطلاعات مجوز را وارد کنید. برای ورودی‌های ویدئو، عنوان، توضیحات، مکان URL ،URL تصویر بند انگشتی و URL فایل ویدئویی خام را وارد کنید.

اگر وبسایت شما در وردپرس میزبانی شده است، می‌توانید از Yoast SEO استفاده کنید که به صورت خودکار محتوای بصری شما را به نقشه سایت اضافه می‌کند.

نکته پایانی

اگر برای جلب توجه مطالب خود تلاش می‌کنید، قبل از بارگذاری هر تصویری این راهکارها را در ذهن داشته باشید. این تکنیک‌های بهینه‌سازی تصویر، محتوای شما را توسط موتورهای جستجو و کاربران انسانی بهبود می‌بخشد.

منبع: این مطلب ترجمه و بهینه شده از سایت Contentmarketinginstitute است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید