دیتا کاب

Data Cube یک محدوده سه بعدی یا بالاتر است که معمولا برای توضیح توالی زمان یک داده استفاده می‌شود.

Data Cube ها برای نمایش داده‌های پیچیده، که توسط جدولی از سطرها و ستون‌ها توصیف می‌شود، استفاده می‌شوند که در آن داده ‌ها به صورت چند بُعدی نمایش داده شده و هر بُعد یک ویژگی از انبار داده را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، فروش روزانه، ماهانه یا سالانه..

Data Cube

Data Cube به راحتی داده‌ها را تفسیر می‌کند و هنگامی مفید است که داده‌ها را با ابعاد به عنوان سنجه‌های مشخصی از نیازهای کسب و کار ارائه دهید. داده‌های موجود در داخل Data Cube‌ها، تقریبا تمام ارقام را برای مشتریان، عوامل فروش، محصولات و خیلی بیشتر، تجزیه و تحلیل می‌کند. بنابراین، یک Data Cube می‌تواند به ایجاد روند و تجزیه و تحلیل عملکرد کمک کند.

دسته‌بندی Data Cube:

Data Cubeها عمدتاً به دو دسته تقسیم می‌شوند.

  1.   Data Cubeچند بعدی: اکثر محصولات OLAP براساس ساختاری طراحی شده‌اند که داده‌ها را به شکل آرایه‌های مرتب شده براساس ابعاد داده ذخیره می‌کنند. MOLAP در مقایسه با رویکردهای دیگر و به دلیل ساختار خاص نگهداری اطلاعات، از سرعت بالایی برخوردار است و کارایی را بهبود می‌بخشد. وقتی که تعداد ابعاد بزرگتر است، مکعب کوچکتر می‌شود.
  2.   OLAP رابطه‌ای: OLAP ارتباطی یا ROLAP، از مدل پایگاه داده رابطه‌ای استفاده می‌کند. و عملیات OLAP را در قالب استفاده از مدل Relational ساماندهی می‌کند و لذا از سیستم‌های MOLAP کندتر عمل می‌کنند و به فضای بیشتری نیز نیاز دارند.

Data Cube

۴ عمل اصلی در یک مکعب داده  Drill Down، Roll Up ،Slice  و Dice و Pivot هستند که هر کدام کاربرد خود را دارند.

  • مفهوم Drill Down یا رفتن به عمق ساده است. فرض کنید می‌خواهیم Drill Down را بر روی بُعد زمان انجام دهیم. اگر در سطح فصل قرار داشته باشیم. حالا می‌خواهیم به یک سطح پایین‌تر برویم. سطح پایین‌تر فصل می‌تواند ماه باشد. یعنی ماه در بُعد زمان از سطح فصل به سطح ماه Drill Down می‌کنیم.
  • عکس عمل Drill Down، عمل Roll Up است.
  • دو عمل دیگر Slice و Dice هستند. این دو عمل نیز بسیار ساده‌اند. در عملیات Slice ما می‌توانیم یک مقدار از یک بُعد را انتخاب کنیم و بقیه مقادیر آن را حذف کنیم. ( ابعاد دیگر باقی می‌مانند)

عملیات Dice هم به این صورت است که ابعاد حفظ می‌شوند ولی از هر بُعد می‌توان یک یا چند مقدار را حذف کرد.

  • یک عملیات دیگر عملیات Pivot یا چرخش در Data Cube است. در این عملیات جای ابعاد عوض می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید