Data Cube یک محدوده سه بعدی یا بالاتر است که معمولا برای توضیح توالی زمان یک داده استفاده می شود.

Data Cube ها برای نمایش داده های پیچیده، که توسط جدولی از سطرها و ستون ها توصیف می شود، استفاده می شوند که در آن داده ‌ها به صورت چند بُعدی نمایش داده شده و هر بُعد یک ویژگی از انبار داده را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، فروش روزانه، ماهانه یا سالانه..

Data Cube به راحتی داده ها را تفسیر می کند و هنگامی مفید است که داده ها را با ابعاد به عنوان سنجه های مشخصی از نیازهای کسب و کار ارائه دهید. داده های موجود در داخل Data Cube ها، تقریبا تمام ارقام را برای مشتریان، عوامل فروش، محصولات و خیلی بیشتر،تجزیه و تحلیل می کند. بنابراین، یک Data Cube می تواند به ایجاد روند و تجزیه و تحلیل عملکرد کمک کند.

دسته بندی Data Cube:

Data Cube ها عمدتا به دو دسته تقسیم می شوند.

  1.   Data Cubeچند بعدی : اکثر محصولات OLAP بر اساس ساختاری طراحی شده اند که داده ها را به شکل آرایه های مرتب شده بر اساس ابعاد داده ذخیره می کنند. MOLAP در مقایسه با رویکردهای دیگر و به دلیل ساختار خاص نگهداری اطلاعات، از سرعت بالایی برخوردار است و کارایی را بهبود می بخشد. وقتی که تعداد ابعاد بزرگتر است، مکعب کوچکتر می شود.
  2.   OLAP رابطه ای : OLAP ارتباطی یا ROLAP، از مدل پایگاه داده رابطه ای استفاده می کند. و عملیات OLAP را در قالب استفاده از مدل Relational ساماندهی می کند و لذا از سیستم های MOLAP کندتر عمل می کنند و به فضای بیشتری نیز نیاز دارند.

۴ عمل اصلی در یک مکعب داده  Drill Down، Roll Up ،Slice  و Dice و Pivot هستند که هر کدام کاربرد خود را دارند.

  • مفهوم Drill Down یا رفتن به عمق ساده است. فرض کنید می‌خواهیم Drill Down را بر روی بُعد زمان انجام دهیم. اگر در سطح  فصل قرار داشته باشیم. حالا می‌خواهیم یک سطح پایین‌تر برویم. سطح پایین‌تر فصل می‌تواند ماه باشد. یعنی ما در بُعد زمان از سطح فصل به سطح ماه Drill Down  می‌کنیم.
  • عکس عمل Drill Down، عمل Roll Up است.
  • دو عمل دیگر Slice و Dice هستند. این دو عمل نیز بسیار ساده‌اند. در عملیات Slice ما می‌توانیم یک مقدار از یک بُعد را انتخاب کنیم و بقیه مقادیر آن را حذف کنیم. ( ابعاد دیگر باقی می‌مانند )

عملیات Dice هم به این صورت است که ابعاد حفظ می‌شوند ولی از هر بُعد می‌توان یک یا چند مقدار را حذف کرد.

  • یک عملیات دیگر عملیات Pivot یا چرخش در Data Cube است. در این عملیات جای ابعاد عوض می‌شود.

پاسخ دهید