ارزیابی استعدادها چیست؟

مقدمه

ارزیابی استعدادها به سازمان‌ها کمک می‌کند تا متقاضیان استخدام را به منظور تناسب با موقعیت‌های شغلی خود ارزیابی کنند. بدین ترتیب مشخص می‌گردد که نامزدهای استخدام برای موقعیت‌های شغلی مورد نظر مناسب هستند یا خیر. سازمان‌هایی که استعدادیابی را سرلوحه فرآیند جذب و استخدام منابع انسانی قرار می‌دهند، قدرمسلم متقاضیانی را که می‌پذیرند، با معیارهای استخدام آنها مطابقت خواهد داشت.

ارزیابی استعدادها چیست؟

ارزیابی استعدادها، به کارفرمایان در شناسایی نامزدهایی که مناسب برای استخدام در شرکت آنها باشد کمک می‌کند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ برای ارزیابی شخصیت، سبک کار، دانش یا مهارت داوطلبان در تناسب با شغل موجود یا فرهنگ شرکت، از آزمون قبل از استخدام استفاده می‌کنند. این آزمون‌ها به پیش‌بینی استخدام جدید در محل کار کمک می‌کند. متقاضیانی که در آزمون غربالگری قبول می‌شوند در صورت استخدام قطعا عملکرد بهتری خواهند داشت.

نکته

آزمون‌های ارزیابی استعداد بر اساس مطالعات موردی استخدام و نگهداری و تجزیه و تحلیل داده‌های مرتبط با کارکنان است. نتایج آزمون‌ها نشان می‌دهد که داوطلب شرکت کننده در آزمون تا چه اندازه با مشخصات استخدام شرکت نزدیک است. سازمان‌ها باید اطمینان حاصل کنند، که ارزیابی‌ها را به روشی استاندارد و منسجم انجام دهند تا نتایج قابل اتکایی حاصل شود. استانداردهای اخلاقی استخدام حکم می‌کند که ارزیابی برای همه نامزدها برای یک کار خاص انجام شود و به صورت انتخابی اعمال نشود.

ارزیابی استعدادهای درخشان

ارزیابی استعدادها به عنوان بخشی از فرآیند غربالگری مورد استفاده قرار گرفته و به کارفرمایان کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند، با کدام یک از نامزدها مصاحبه کنند. بسیاری از استعدادیابی‌ها معمولاً بصورت آنلاین انجام می‌شود. در این حالت آگهی‌های استخدام به صورت آنلاین لیست می‌شوند، داوطلبان از طریق وبسایت شرکت به صورت آنلاین اقدام می‌کنند و سپس ارزیابی استعداد را انجام می‌دهند.

ارزیابی

متقاضیان هنگامی که بصورت آنلاین از طریق ایمیل یا وبسایت شرکت، درخواست می‌دهند، جهت نحوه انجام آزمون راهنمایی می‌شوند. آزمون‌ها ممکن است در وبسایت شخص ثالث میزبانی شوند که دستورالعمل‌هایی را برای نحوه دسترسی و شرکت در آزمون ارائه می‌دهد. برخی از کارفرمایان از شبیه‌سازی‌های شغلی برای سنجش اینکه آیا نامزدها می‌توانند وظایف مرتبط با شغل را انجام دهند، استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، یک کارفرما ممکن است از یک کارمند بخواهد سناریوهای بازی با نامزدها را برای ارزیابی مهارت‌های فروش، حل مسئله، ارتباط کلامی یا مشاوره ارائه دهد. از داوطلبان پست‌های اداری یا دفتری اداری خواسته می‌شود وظایفی را انجام دهند که دقت و سرعت تایپ آنها و همچنین مهارت‌های تصحیح، نوشتن و ویرایش را ارزیابی کند. برای مشاغلی که به توانایی جسمی نیاز دارند، کارفرمایان ممکن است شبیه‌سازی‌هایی برای ارزیابی قدرت، مهارت و استقامت ایجاد کنند. برای تدریس یا مشاغل دیگر که به مهارت سخنرانی عمومی نیاز دارند، کارفرمایان ممکن است از نامزدها بخواهند تا موضوعی را برای یک گروه را ارائه دهند.

بعد از آزمون

بعد از فرایند ارزیابیارزیابی استعداد چیست؟

نکته

در بسیاری از موارد، شرکت به دنبال نوع خاصی از کارمندان است که متناسب با ساختار سازمانی و فرهنگ شرکت آنها باشد، نه فقط شخصی که مهارت‌ها و توانایی‌های مورد نیاز را داشته باشد.

نمونه سوالات ارزیابی

چه چیزی تجربیات شما را از ارائه بازخورد به دیگران در محل کار به بهترین وجه توصیف می‌کند؟

  • شما تجربه‌ای ندارید.
  • شما به همکاران بازخورد داده‌اید.
  • شما به افرادی که برای شما کار می‌کنند بازخورد داده‌اید.
  • شما برای گزارش مستقیم درباره عملکرد آنها بازخورد داده‌اید.
  • شما برای دستیابی به بازخورد بهینه استانداردهایی تعیین کرده‌اید.

بهتر است قبل از تصمیم‌گیری تمام واقعیت‌ها را تجزیه و تحلیل کنید.

  • کاملاً مخالف
  • مخالف بودن
  • خنثی
  • موافق
  • کاملاً موافقم

نکاتی برای ارزیابی استعدادهای درخشان

1. تکالیف خود را انجام دهید
2. آماده شوید

اگر در خانه امتحان می‌دهید، اطمینان حاصل کنید که وقت و مکان کافی دارید تا آن را به بهترین وجه ممکن تکمیل کنید. سعی نکنید هنگام آماده‌سازی جواب‌ها، عجله کنید. روند را جدی بگیرید و نتایج بهتری خواهید داشت.

3. صادق باشید

ارزیابی‌های استعدادیابی و آزمون‌های شخصیتی قرار است ارزیابی صادقانه‌ای از مهارت‌ها و پتانسیل‌های مناسب فرهنگی شما را ارائه دهند. اگر پاسخ‌های نامناسب و جعلی بدهید، امکان دارد که کار را انجام دهید، ولی پس از مدتی با مشکل مواجه خواهید شد.

نکته‌های کلیدی

ارزیابی استعداد آزمایشی است که توسط شرکت‌ها وسازمان‌ها برای ارزیابی اینکه آیا یک نامزد شغلی مناسب یک موقعیت یا شغل خاص است، استفاده می‌شود. با توجه به نوع و ماموریت شرکت و موقعیت شغلی، ممکن است استعدادیابی را بصورت آنلاین یا حضوری انجام دهید. هنگامی که شما یک استعدادسنجی انجام می‌دهید، شرکت نتایج را ارزیابی می‌کند همانطور که شما را برای این موقعیت در نظر می‌گیرند. ممکن است قبل از نتیجه گرفتن یک دوره انتظار وجود داشته باشد یا اینکه اصلاً نتیجه نگیرید. ارزیابی استعدادها باید به طور مساوی برای همه متقاضیان انجام شود.

منبع:

www.thebalancecareers.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید