کلمات کلیدی

زمان مطالعه این مقاله: 9 دقیقه

اولین قدم در بهینه‌سازی موتور‌جستجو این است که تعیین کنید واقعاً برای چه‌چیزی بهینه‌سازی می‌کنید. این به معنای شناسایی اصطلاحاتی است که افراد در جستجوی آن هستند. (همچنین به عنوان کلمات‌کلیدی شناخته می‌شوند) که می‌خواهید وب سایت شما در موتورهای جستجو مانند Google رتبه‌بندی شود.

به نظر می‌رسد به اندازه کافی ساده است. بطور مثال من می‌خواهم هنگامی که افراد به دنبال خرید بسته آموزشی هستند. و شاید وقتی چیزهایی مانند خرید دوره‌ی آموزشی را تایپ می‌کنند، شرکت هوش تجاری نمایش داده شود. متأسفانه کاملاً ساده نیست. برای تعیین کلمات کلیدی که می‌خواهید در سایت خود هدف قرار دهید. چند عامل اساسی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

حجم جستجو

اولین عاملی که باید در نظر گرفت این است که چه تعداد از افراد (در صورت وجود) در واقع در جستجوی یک کلمه کلیدی مشخص هستند. هرچه تعداد بیشتری از افراد در جستجوی کلمه کلیدی باشند، بیشترین میزان مخاطب را برای شما فراهم می‌کند. برعکس، اگر کسی به دنبال کلمه کلیدی نباشد، دیگر مخاطبی در دسترس نیست که بتواند محتوای شما را از طریق جستجو پیدا کند.

برای مطالعه در مورد اهمیت سئو سایت، روی تصویر زیر کلیک کنید.
سئوی سایت

مرتبط بودن

اگر اصطلاحی به طور مکرر جستجو می‌شود عالی است. اما اگر کاملاً با کسب و کار شما مرتبط نباشد چه می‌کنید؟ ارتباط در ابتدا مستقیم به نظر می‌رسد. اگر شما خدمات دیجیتال مارکتینگ ارائه میدهید، نمی‌خواهید برای جستجوهایی که هیچ ارتباطی با تجارت شما ندارند مانند لوازم‌خانگی نشان داده شود. اما در مورد اصطلاحاتی مانند بازاریابی از طریق ایمیل چه می‌توان گفت؟ به نظر می‌رسد این به صورت شهودی توصیف خوبی از آنچه شما انجام می‌دهید به نظر می‌رسد.

اما اگر در حال فروش محتوا در کسب و کار خود به 100 شركت مختلف هستید. بیشترین میزان بازدید از این اصطلاح رقابتی، جستجوگرانی هستند كه علاقه ای به خرید محتوای شما ندارند. (و افرادی که می‌خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید ممکن است هرگز راه حل پیچیده و گران قیمت شما را براساس یک جستجوی ساده در Google خریداری نکنند). برعکس، ممکن است فکر کنید یک کلمه کلیدی مماس مانند بهترین نرم‌افزارهای سازمانی برای تجارت شما کاملاً بی ربط است.

زیرا شما نرم افزار نمی‌فروشید. اما اگر مشتری شما مدیر یک شرکت یا مدیر بازاریابی است، داشتن یک منبع مفید در ارزیابی ابزار پرداخت به ازای هر کلیک می‌تواند یک لمس عالی و یک روش عالی برای شروع رابطه با یک خریدار احتمالی باشد.

رقابت

کلمات کلیدی رقبا

مانند هر فرصت شغلی، در سئو نیز می‌خواهید هزینه‌های بالقوه و احتمال موفقیت را در نظر بگیرید. برای سئو، این به معنای درک رقابت نسبی (و احتمال رتبه‌بندی) برای اصطلاحات خاص است.

ابتدا باید بفهمید که مشتریان احتمالی شما چه کسانی هستند. و به احتمال زیاد چه چیزی را جستجو می‌کنند. اگر برنامه کسب و کار شما مشخص است، فکر‌کردن در مورد آن مکان خوبی برای شروع کار، برای کسب و کار شما به طور کلی یا همچنین برای جستجوگرها است.

موارد مورد‌توجه در تحقیق و جستجوی کلمات‌کلیدی

 • مشتریان یا کاربران به چه نوع چیزهایی علاقه دارند؟
 • آنها چه مشکلی دارند؟
 • آنها از چه نوع زبانی برای توصیف کارهایی که انجام می‌دهند، ابزاری که استفاده می‌کنند و غیره؟
 • آنها از چه کسی چیزهایی را خریداری می‌کنند. (این به معنای رقبای شما است، اما همچنین می‌تواند به معنی ابزارهای مماس باشد. به بازاریابی از طریق ایمیل، فکر‌کنید سایر نرم‌افزارهای بازاریابی سازمانی)؟

هنگامی که به این سوالات پاسخ دادید. یک لیست اولیه از کلمات کلیدی و دامنه‌های احتمالی خواهید داشت که به شما کمک می‌کند ایده‌های اضافی مربوط به کلمات کلیدی را بدست آورید. و مقادیر حجم جستجو و معیارهای رقابت را در اختیار شما قرار دهد.

برای مطالعه در مورد بازاریابی دیجیتال برروی تصویر زیر کلیک کنید.
دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای تحلیل کلمات کلیدی

لیستی از روش‌های اصلی را که مشتری شما توصیف می‌کنند، قرار دهید و شروع به وارد کردن آن در ابزارهای کلمه کلیدی مانند ابزار کلمات کلیدی خود Google یا ابزارهایی مانند Uber Suggest یا WordStream’s word keyword کنید.

در زیر می‌توانید لیست جامع‌تری از ابزارهای کلمات کلیدی را بیابید، اما ایده اصلی این است که در این مرحله اولیه، می‌خواهید تعدادی جستجو با انواع ابزارهای مختلف کلمات کلیدی را انجام دهید. همچنین می‌توانید از ابزارهای کلیدی رقابتی مانند SEM Rush استفاده کنید. تا ببینید رقبای شما چه رتبه‌ای را دارا هستند. این ابزارها هزاران نتیجه جستجو مختلف را بررسی می‌کنند. و هر اصطلاح جستجو را که اخیراً رقیب شما را در Google رتبه‌بندی کرده است به شما نشان می‌دهد.

 • Keyword Planner
 • Google Search Console
 • KWFinder
 • Answer the Public
 • Keywordtool.io

سرچ کنسول

این تنها چیزی نیست که شما برای تحلیل رقبا به آن نگاه می‌کنید. شما می‌توانید به ابزارهای مرتبطی که برای ایده‌های محتوایی به همان بازار می‌فروشند نگاهی بیندازید. و حتی به ناشران اصلی که در مورد موضوع شما صحبت می‌کنند. (و چشم اندازهای شما را می‌خوانند) نگاه کنید. و ببینید که این سایت‌ها برای چه نوع کلمات کلیدی باعث ایجاد ترافیک می‌شوند.

علاوه بر این، اگر سایت فعلی دارید. احتمالاً از قبل موتورهای جستجو از برخی از بازدیدها استفاده می‌کنید. در این صورت، می‌توانید از برخی از داده‌های کلمات کلیدی خود استفاده کنید. تا به شما کمک کند درک کنید کدام اصطلاحات باعث ایجاد ترافیک می‌شوند. (و ممکن است برای کدام یک از آنها رتبه بهتری داشته باشید).

متأسفانه، گوگل ارائه بسیاری از اطلاعات در مورد آنچه مردم به دنبال آن هستند. به ارائه دهندگان تجزیه و تحلیل متوقف شده است. اما شما می‌توانید از SEM Rush (یا ابزارهای مشابه مانند SpyFu) در سایت خود استفاده کنید. تا اصطلاحاتی را که در اختیار دارید درک کنید. در اصل رتبه‌بندی و حجم جستجوی تخمینی آنها را آنالیز کنید.

برای مطالعه در مورد بازاریابی تلفنی برروی تصویر زیر کلیک کنید.
بازاریابی تلفنی

ابزار رایگان وب مسترتول گوگل

Google همچنین کمی بیشتر از این داده‌ها را در رابط ابزارهای رایگان مانند Webmaster Tools در دسترس قرار می‌دهد. (اگر حساب کاربری را راه اندازی نکرده اید، این یک ابزار SEO بسیار با ارزش است هم برای کشف اطلاعات جستجوی جستجو و هم برای تشخیص انواع مختلف سئو فنی).

پس از راه اندازی Webmaster Tools، هنگام ورود به سیستم می‌توانید به این پیوند بروید و سوالات مربوط به جستجو را که باعث ایجاد ترافیک به سایت شما می‌شوند، مشاهده کنید.

این‌ها می‌توانند اصطلاحات خوبی برای تمرکز بر تبلیغات محتوای اضافی و پیوندهای داخلی باشند. و همچنین می‌توانند کلمات کلیدی عالی باشند تا به شما کمک کنند ایده‌های عالی‌تری در مورد هدف قرار دهید.

وب مستر تولز گوگل

وقتی وقت گذاشتید و می‌فهمید که کسب و کار شما چگونه در مسیر حرکت قرار گرفته است و مشتریان شما به دنبال چه‌چیزی می‌گردند. کلمات کلیدی رانندگی را به سمت رقبا و سایت‌های مرتبط هدایت می‌کنید و اصطلاحات رانندگی به سایت خود را بررسی می‌کنید. باید برای درک اینکه کدام اصطلاحات را می‌توان به طور قابل تصور رتبه‌بندی کرد و در واقع بهترین فرصت‌ها کجاست را بدانید.

 • تعیین رقابت نسبی یک کلمه کلیدی می‌تواند یک کار کاملاً پیچیده باشد. در یک سطح کار بسیار بالا، شما ابتدا باید درک کنید.
 • کل سایت‌های دیگر که برای رتبه بندی برای مدت مشابه رقابت می‌کنند، چقدر قابل اعتماد و معتبر هستند. (به عبارت دیگر سایت‌های پیوند دهنده چقدر با کیفیت، قابل اعتماد و مرتبط هستند؟)
 • چقدر با خود کلمه کلیدی مطابقت دارند. (آیا پاسخ بسیار خوبی برای سوال جستجوگر ارائه می‌دهند؟)
 • هر صفحه در آن نتیجه جستجو چقدر محبوب و معتبر است. (به عبارت دیگر: خود صفحه چند پیوند دارد و سایت‌های پیوند دهنده از چه کیفیت، قابل اعتماد و مرتبطی برخوردار هستند؟)
همچنین انواع مختلفی از ابزارها که بیشتر آنها پولی هستند که امتیازات دشواری کلمات کلیدی را ارائه می‌دهند. بصورت زیر هستند:
 • دشواری کلمه کلیدی Moz و ابزار تجزیه و تحلیل SERP
 • ابزار دشواری کلمات کلیدی SEMRush
 • Canirank
 • io
 • Seoprofiler
 • Ultimatenichefinder
 • Advanced Webranking’s Keyword Difficult Tool

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید