تفاوت اساسی و کامل دو نرم‌افزار Looker vs Tableau

داده‌ها ستون فقرات عملیات تجاری هستند و شرکت‌ها برای درک کارکنان، مشتریان و فرایندهای خود باید داده‌های خود را درک کنند. در این قسمت ابزارهای هوش تجاری بهترین کاربرد را دارند. این ابزارها برای سازمان‌ها در همه اندازه‌ها و صنایع به یک ضرورت تبدیل شده است. اگر رقبا را ارزیابی کرده‌اید و جستجوی راه حل BI شما را به مراحل نهایی فرآیند تصمیم‌گیری سوق داده است، مقایسه Looker vs Tableau مزایای هر دو سیستم را تجزیه می‌کند.

نیاز به راه حل هوش تجاری در هر شرکتی که مایل به ارائه تصویر مفید از داده‌های خود است، آشکار است و Looker و Tableau این قابلیت را ارائه می‌دهند. بینش‌های ارائه شده توسط این سیستم‌ها درک موقعیت فعلی یک سازمان و اهداف آینده را ارائه می‌دهد. از طریق تجزیه و تحلیل داده‌ها، مشاغل می‌توانند معیارها را بهتر تفسیر کرده و از این یافته‌ها برای تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده کنند. هنگام تصمیم‌گیری نهایی در مورد یک فروشنده، نیازهای تجزیه و تحلیل داده‌ها، اندازه شرکت و زیرساخت‌های موجود را در نظر بگیرید.

Looker vs Tableau را بر اساس نیازهای خود مقایسه کنید

ابزار Looker BI توانایی تجسم گسترده‌ای را همراه با تجزیه و تحلیل زمان واقعی ارائه می‌دهد. کاربران می‌توانند انواع مختلف تجسم را از کتابخانه Looker انتخاب کرده یا تصویری سفارشی ایجاد کنند. برخی از نمونه‌های تجسم در کتابخانه نمودارهای حبابی، ابر کلمات، نمودارهای آکورد، نمودارهای عنکبوتی و نقشه‌های حرارتی هستند.

بخش عمده‌ای از جذابیت راه حل BI Tableau یک “جلوی تجسم” قوی است که برای همه نوع داده قابل مشاهده است که در غیر این صورت به عنوان نقاط داده جداگانه و بی‌فایده باقی می‌ماند. Tableau انواع تجسم داده‌های تعاملی را ارائه می‌دهد که با استفاده از زبان پرس و جو بصری (VizQL) ایجاد شده است. این نرم‌افزار می‌تواند از داده‌های ساخت یافته و بدون ساختار برای ایجاد تجسم استفاده کند. ویژگی‌های اضافی عبارتند از: داستان نویسی و اتصال دهنده فایل فضایی برنامه، که داده‌های فضایی را استخراج می‌کند.

ویژگی‌های تجسم داده Tableau از Looker برتر است. به دلیل بصری بودن، خرابی داده‌ها، قابلیت فیلتر و قابلیت‌های بصری خالص نرم‌افزار، آن را در سطح بالاتری از عملکرد قرار می‌دهد.

تجزیه و تحلیل

Looker بلوک‌های کد تجزیه و تحلیل (Looker Blocks) را با الگوهای SQL، مدل‌های داده و تجسم ارائه می‌دهد. اگرچه بلوک‌ها از قبل ساخته شده‌اند، اما قابل تنظیم هستند و می‌توانند متناسب با نیازهای کاربر تنظیم شوند. “Powered by Looker” ابزار تجزیه و تحلیل قابل جاسازی نرم‌افزار است که می‌تواند عملکرد Looker را در برنامه‌های دیگر ارائه دهد. Looker از زبان مدل‌سازی منحصر به فرد پلتفرم به نام LookML برای مدیریت داده‌ها استفاده می‌کند. در اصل، LookML از برخی ویژگی‌های SQL استفاده می‌کند، اما عملکرد آن بهبود یافته است.

چندین پاسخ دهنده در Quora به لایه مدل سازی داده‌های Looker و نحوه ارائه داده‌های خام به روشی قابل هضم اشاره می‌کنند. مشتریان ظاهری می‌توانند مدل‌های داده را در حال پرواز ایجاد کنند، یا از ابزارهای موجود برای ساختن این مدل‌های کاربر پسند استفاده کنند. Tristan Handy، مدیرعامل و بنیانگذار Fishtown Analytics، ترکیبی از مدل سازی داده‌ها و گزارش را “جام مقدس” هوش تجاری و پردازش تحلیلی می‌نامد.

Tableau Server

با Tableau Server، کاربران می‌توانند به طور ایمن به منابع داده دسترسی داشته و اطلاعات تجاری را به طور عمیق تجزیه و تحلیل کنند. Benchmarking این قابلیت را دارد که عملکرد سازمان خود را با رقبا و استانداردهای صنعت مقایسه کنید. پیش بینی امکانات آینده را برای عملکرد مشاغل شما و صنعت به طور کلی پیش بینی می‌کند و این فرصت را برای تصمیم‌گیری فعال فراهم می‌کند.

Tableau همچنین می‌تواند داده‌ها را از پایگاه داده SQL برای تجزیه و تحلیل بکشد. چیزی که ابزار Tableau BI را در استفاده از فناوری پایگاه داده یکی از بهترین‌ها می‌کند، توانایی آن در استفاده از فناوری پایگاه داده متقابل است. اینها به شما امکان می‌دهد داده‌ها را از مجموعه داده‌های متعدد استخراج کرده و آنها را با هم تجزیه و تحلیل کنید، بدون اینکه زحمت ترکیب مجموعه‌ها را در یک پایگاه داده واحد داشته باشید.

عملکردهای تجزیه و تحلیل منحصر به فرد Looker برتری نرم‌افزار را نسبت به Tableau نشان می‌دهد. Looker Blocks ،Powered by Looker و LookML ،Looker را از دیگر نرم‌افزارهای هوش تجاری متمایز می‌کند که از سیستم‌های داده استاندارد بیشتری مانند SQL استفاده می‌کند.

تجزیه و تحلیل داده‌های Looker

نمونه‌ای از توابع تجزیه و تحلیل داده‌های Looker.

پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP)

پردازش تحلیلی آنلاین از طریق Tableau به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌ها را برای تجزیه و تحلیل عمیق جمع‌آوری کنند. داده‌ها در قالب مکعب از پیش ساخته شده که در آن داده‌ها لایه‌بندی شده‌اند، نمونه‌هایی از مکعب‌های OLAP که توسط Tableau پشتیبانی می‌شوند عبارتند از Oracle Essbase ،Teradata OLAP ،Microsoft Analysis Services ،SAP NetWeaver Business Wareho

استفاده، Microsoft PowerPivot و Analytical Views در SAP Hana. ویژگی‌های OLAP موجود در Tableau شامل حفاری داده‌ها، اکتشاف، فیلترینگ و تولید خودکار سری‌های زمانی است. با این حال، ماهیت از پیش ساخته شده مکعب‌های OLAP عملکرد برخی از ویژگی‌ها مانند گروه‌بندی داده‌ها را محدود می‌کند.

Tableau از رقیب خود در این بخش پیشی می‌گیرد زیرا با مکعب‌های OLAP کار می‌کند، در حالی که Looker در اطراف OLAP کار می‌کند. Looker قصد دارد عملکرد سنتی OLAP را با ابزارهای خاص خود برای بررسی داده‌های عمیق جایگزین کند. اگر کسب و کار شما به OLAP نیاز دارد، Tableau انتخاب درستی است.

مدیریت اسناد (Document Management)

Looker گزارش‌ها را به فرمت‌های TXT ،CSV ،JSON ،HTML و PNG و همچنین Google Spreadsheets و Microsoft Excel برای ایجاد نمودارهای داده تبدیل می‌کند. کاربران ظاهری می‌توانند اجازه دسترسی عمومی به گزارش‌ها را بدهند و امتیازات مشاهده را کنترل کنند.

Tableau این قابلیت را دارد که گزارش‌ها را در قالب PDF، فایل‌های صفحه گسترده، تصاویر، تخته‌های متقاطع و موارد دیگر صادر کند. گزینه‌های قالب‌بندی گسترده برنامه امکان اشتراک گذاری و همکاری آسان را فراهم می‌کند.

هنگام مقایسه Looker vs Tableau، متوجه خواهید شد که ابزارها عملکردهای مشابهی در مدیریت سند دارند. هر دو سیستم قادرند گزارش‌ها را به فرمت‌های مختلف تبدیل کرده و فایل‌ها را به راحتی توزیع کنند. در بخش مدیریت اسناد، Looker و Tableau به تساوی می‌رسند.

خدمات تصمیم‌گیری

خدمات مشاوره ارائه شده توسط Looker به کاربران کمک می‌کند تا با کمک متخصصان Looker عملکرد سیستم را درک کنند. Looker آموزش و کارگاه‌های آموزشی در مورد نرم‌افزار و همچنین خدمات مشتری در صورت تقاضا ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های تجزیه و تحلیل Tableau بینشی در مورد عملکرد تجاری ارائه می‌دهد که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های آینده مورد استفاده قرار گیرد. در صورت نیاز به تفسیر تجزیه و تحلیل داده‌ها، این فروشنده خدمات مشاوره‌ای را برای کمک به برنامه‌ریزی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، Tableau به کاربران ابزارهای تشخیص تقلب می‌دهد. با این حال، این نرم‌افزار از ویژگی‌های رعایت مقررات پشتیبانی نمی‌کند.

خدمات تصمیم‌گیری ارائه شده توسط Looker و Tableau هر دو منبعی را برای یادگیری سیستم‌ها به کاربران می‌دهد و از ابزارهایی که ارائه می‌دهند بیشترین استفاده را می‌کند و سیستم‌ها را برای این دسته در معرض خطر قرار می‌دهد. این خدمات به شرکت‌های کوچک بدون متخصص تجزیه و تحلیل داخلی کمک می‌کند تا از مزایای BI به اندازه شرکت‌های بزرگ برخوردار شوند.

بهترین نرم‌افزار‌های ادغام در BI را مقایسه کنید (Mergers)

ادغام از طریق Looker از طریق کد Looker Block از پیش برنامه‌ریزی شده نرم‌افزار ارائه می‌شود. بلوک‌های منبع داده‌ها را از برنامه‌های کاربردی خارج ارائه می‌دهند. این ادغام‌ها به مشاغل کمک می‌کند تا بیشترین استفاده را از ابزارهای روزانه خود و همچنین داده‌های ذخیره شده در آن ابزارها ببرند. Looker به همه کاربران تجاری شما قابلیت‌های سلف سرویس ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، هرگز در معرض فناوری اطلاعات یا مشاور علم داده برای مشاهده داده‌های خود نیستید. هر زمان که می‌خواهید آن را ببینید و تجزیه و تحلیل کنید، می‌توانید آن را ببینید و تحلیل کنید.

علاوه بر این، می‌توانید دسترسی سلف سرویس خارجی را به داشبورد و سایر داده‌های خود، بصورت تصویری یا غیرمجاز، ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر می خواهید مشتریان شما بتوانند داده‌های خاص مربوط به آنها را مشاهده کنند، می‌توانید ماژول‌های Looker را در وبسایت‌ها و برنامه‌هایی که به آنها دسترسی دارند، جاسازی کنید.

Tableau داشبوردها و گزارش‌ها را با استفاده از رابط‌های برنامه نویسی برنامه (API) در برنامه‌ها قرار می‌دهد. این نرم‌افزار قادر است با ابزارهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP)، نرم‌افزار Extract ،Transform and Load (ETL)، سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و مجموعه Microsoft Office ادغام شود.

ادغام برنامه‌های خاص شامل Google Analytics ،Google BigQuery، Google Adwords، Google Sheets، Splunk، SAP و Salesforce است. علاوه بر این، ویژگی تجزیه و تحلیل رسانه‌های اجتماعــی نرم‌افزار با فیس بوک، توییتـر و سایر کانال‌های اجتماعی ادغام می‌شود. گزینه‌های استقرار برای Tableau شامل استقرار پیش فرض از طریق Windows یا Linux و استقرار ابر از طریق AWS ،Azure یا Google Cloud Platform است.

مزیت لوکر برای ادغام برنامه‌ها

Looker برای ادغام برنامه مزیت دارد. ابزارهای تجزیه و تحلیل نرم‌افزار قابلیت کار با داده‌ها را از سیستم‌های مختلف فراهم می‌کند. به طور خاص، ویژگی Looker Blocks با ارائه کد از پیش ساخته شده که می‌تواند به راحتی در سیستم‌های خارجی جاسازی شود، ادغام را ساده می‌کند.

ادغام داده‌های بزرگ

Looker به Amazon Redshift، Google BigQuery، Snowflake، Git و سایر منابع برای استخراج داده دسترسی دارد. عملکرد LookML برنامه داده‌ها را تجزیه می‌کند، تنظیم می‌شود.

برای تغییر و سازماندهی فایل‌ها

منابع داده Tableau شامل Cloudera Hadoop، Oracle، AWS Redshift، Teradata، Microsoft SQL Server و بسیاری دیگر است که از طریق اتصال داده وب نرم‌افزار و APIها قابل دسترسی است. تدابیر حکومتی و امنیتی در سیستم گنجانده شده است، اما Tableau همچنین می‌تواند با ابزارهای امنیتی موجود مانندActive Directory ، Kerberos و OAuth ادغام شود.

Tableau دارای مزیت در زمینه یکپارچه‌سازی داده‌های بزرگ است. این نرم‌افزار دارای ویژگی‌های کنترل امنیتـی است و مزایای اضافی تضمین رعایت و منبع امن داده‌ها را ارائه می‌دهد.

خلاصه مزیت

برای نتیجه‌گیری در مقایسه بین Looker در مقابل Tableau ،Tableau به عنوان سیستم هوش تجاری برتر در مقایسه با Looker ظاهر می‌شود. بر اساس ویژگی‌های ارزیابی شده در بالا، Tableau در نهایت دارای مزیت در دسته‌های مورد نیاز است: تجسم داده، پردازش تحلیلی آنلاین و ادغام داده‌های بزرگ. در مقایسه، Looker توابع تجزیه و تحلیل و یکپارچگی بهتری را ارائه می‌دهد، اما از مزایای Tableau کمتر است.

منبع:

selecthub

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید