power bi

ابزارهای هوش تجاری (BI) در ایجاد بینش و تجزیه و تحلیل از داده‌های کسب و کار بسیار مهم هستند. شما می‌توانید با کمک ابزارهای BI پاسخ تمام سوالات کسب و کار خود را در قالب گزارش، نمودار، تجزیه و تحلیل، نمودار و غیره دریافت کنید. به نوعی، ابزارهای BI داده ها و تصمیم‌گیری را بسیار نزدیک به هم متصل می‌کنند. بنابراین، می‌توانید با استفاده از داده‌های ارائه شده توسط ابزارهای BI تصمیمات آگاهانه بگیرید و در بازار نیز رقابت کنید.

Power BI و QlikView ابزارهای هوش تجاری (BI) هستند که داده‌ها را به بینش مفید تبدیل می‌کنند و به‌روزرسانی‌های فرآیند را در زمان واقعی ارائه می‌کنند. این فرآیند می‌تواند تولید، کسب و کار یا هر چیز دیگری باشد.در اینجا با توجه به ویژگی‌ها، مزایا، معایب و غیره آنها را عمیق‌تر مقایسه می‌کند.

هوش تجاری

چه کسی از Power BI استفاده می‌کند؟

Power BI به طور گسترده در بسیاری از صنایع مانند انرژی، خرده فروشی، تولیدو مراقبت های بهداشتی  استفاده می‌شود. همچنین در شرکت‌های فناوری اطلاعات، حمل و نقل، علوم زیستی، امور مالی، مدیریت منابع و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. علاوه بر این، کاربران تجاری، توسعه دهندگان و تحلیلگران از Power BI برای ‍‍‍پیگیری پیشرفت و تجزیه و تحلیل پروژه استفاده می‌کنند.

power bi

مزایای Power BI:

 • با Power BI، هر کسی در شرکت شما می‌تواند تصمیمات آگاهانه بگیرد. به عبارت ساده، ابزاری برای همه نوع کاربران است.
 • از آنجایی که Power BI می‌تواند داده‌های سطح بالا را به داده‌های سطح کوچکتر تجزیه کند، می‌توانید اشکال دانه‌ای داده ها را به راحتی مشاهده کنید.
 • می توانید بصری‌سازی داده‌های تعاملی را در Cloud ایجاد کنید و آنها را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.
 • با Power BI، می‌توانید گزارش‌های قابل تنظیم را با استفاده از روش های فیلتر سریع ایجاد کنید.
 • می‌توانید داده‌های موجود را مقایسه کنید و پیشرفت‌ها را در فرآیندها به دقت دنبال کنید.
 • شما می‌توانید بینش عملی را حتی از داده‌های زمان واقعی ایجاد کنید.

QlikView چیست؟

QlikView چیزی جز یک ابزار BI نیست و یکی از محصولات کلاسیک Qlik است. QlikView با داشبوردهای تعاملی و برنامه‌های تحلیلی خود، پاسخ‌هایی را به کسب‌وکارها برای سؤالات کسب‌وکارشان ارائه می‌کند.داشبوردهای قابل تنظیم از ویژگی‌ کلیدی QlikView می‌باشد. و QlikView تجزیه و تحلیل زبان طبیعی،تجزیه و تحلیل پیش‌بینی، گزارش، تجزیه و تحلیل تلفن همراه و هشدار را با پیروی از رویکرد کشف داده‌های چابک ارائه می‌دهد. علاوه بر این، QlikView یک مزیت رقابتی برای کاربران خود فراهم می‌کند و هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

مزایای QlikView

 • بدون پشتیبانی تیم‌های فناوری اطلاعات، کاربران می‌توانند روی QlikView کار کنند زیرا این یک ابزار سلف سرویس است.
 • بدون شک استفاده و نگهداری از QlikView ساده و بدون دردسر است.
 • می توانید از طریق داشبوردهای بصری و پویا، تفسیر و تجزیه و تحلیل سریع داده‌ها را انجام دهید.
 • با داشبوردهای کاربر پسند، می‌توانید گزارش‌ها و تجزیه و تحلیل‌های ارزشمندی دریافت کنید.
 • با ابزارهای همکاری، اشتراک گذاری داده‌ها در QlikView ساده شده است.

تفاوت‌های کلیدی بین Power BI و QlikView

1.سهولت یادگیری: بدانید که یادگیری Power BI یک فرآیند ساده است. از سوی دیگر، منحنی یادگیری تند Power BI دانش علم داده را می‌طلبد.

2.مدیریت داده: مدیریت داده در Power BI در مقایسه با QlikView خوب است. Power BI با تمام فناوری های مایکروسافت و پلتفرم‌های خارجی مانند MySQL، Google Analytics، Oracle، Facebook و غیره ارتباط برقرار می‌کند. از طرف دیگر، QlikView با سرویس‌های ابری مانند Azure، Twitter، MS office، Hadoop، SAP و غیره ارتباط برقرار می‌کند.

3.تجزیه و تحلیل: اگرچه هر دو ابزار در Analytics خوب هستند، Power BI به دلیل قابلیت‌های کاوش تلفن همراه و بازیابی هوشمند داده‌ها بهتر در نظر گرفته می‌شود.

4.یکپارچه‌سازی: Power BI به راحتی با برنامه های تجاری و ابزارهای مدیریت سیستم مانند Microsoft Dynamics، Google Analytics، Salesforce، Adobe Analytics، GitHub و غیره ادغام می‌شود. از سوی دیگر، QlikView به APIهای گسترده‌ای برای ادغام با آنها نیاز دارد.

5.قیمت: نسخه پایه Power BI با هزینه رایگان ارائه می‌شود، اما نسخه های Pro و Premium نسخه‌های تجاری هستند. مشابه Power BI، نسخه اصلی QlikView به صورت رایگان ارائه می‌شود. با این حال، نسخه‌های تجاری QlikView گران‌تر از Power BI هستند.

نتیجه

در یک نگاه، Power BI در گزارش‌های ad-hoc، کنترل دسترسی، تجزیه و تحلیل، امنیت، قابلیت‌های موبایل مناسب است. از سوی دیگر، QlikView در داشبوردهای قابل تنظیم، به اشتراک‌گذاری گزارش، همکاری، تجزیه و تحلیل دقیق و قابلیت های قالب بندی خوب است. علاوه بر این، Power BI برای همه کاربران مفید خواهد بود، در حالی که QlikView برای کاربران با کمی پیشینه علم داده مفید خواهد بود. از جنبه های خاصی، Power BI بهتر از Qlikview است. در مسیرهای مشابه، QlikView از جنبه‌های خاصی بهتر از Power BI است. در نهایت، این به کاربران بستگی دارد که باید در مورد ابزار مناسب برای کمک به رفع نیازهای خود تصمیم بگیرند.

منابع

https://www.geeksforgeeks.org

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید