tableau ابزار تجسم داده قدرتمند و سریع ترین رشد مورد استفاده در کسب و کار اطلاعات صنعت است.

این پلتفرم در ساده سازی داده های خام در قالب بسیار که راحتی قابل فهم باشد ، کمک می کند. به ایجاد داده هایی کمک می کند که توسط متخصصان در هر سطحی از یک سازمان قابل درک باشد. همچنین به کاربران غیر فنی امکان ایجاد داشبوردهای سفارشی را می دهد.

تجزیه و تحلیل داده ها با ابزار این پلتفرم بسیار سریع است و تجسم های ایجاد شده در قالب داشبورد و worksheets است.

بهترین ویژگی های این نرم افزار عبارتند از

 • ترکیب داده ها
 • تجزیه و تحلیل زمان واقعی
 • همکاری داده ها

نکته جالب در مورد نرم افزار تبلو این است که برای کار به هیچ گونه مهارت فنی یا هر نوع برنامه نویسی نیاز ندارد. این ابزار از همه بخش ها مانند تجارت ، محققان ، صنایع مختلف و غیره مورد توجه مردم قرار گرفته است.

برای درک بهتر ، تجزیه و تحلیل داده ها در ابزار این پلتفرم را می توان در دو بخش طبقه بندی کرد.

ابزارهای توسعه دهنده: ابزارهای این نرم افزار که برای توسعه استفاده می شوند مانند ایجاد داشبورد ، نمودارها ، ایجاد گزارش ، تجسم در این دسته قرار می گیرند. محصولات این دسته ، Tableau Desktop و Tableau  Public  هستند.

ابزارهای به اشتراک گذاری: همانطور که از نامش پیداست ، هدف این محصولات به اشتراک گذاشتن تجسم ، گزارشات ، داشبورد هایی است که با استفاده از ابزارهای توسعه دهنده ایجاد شده اند. محصولاتی که در این دسته قرار می گیرند Tableau Online ،Server  و Reader هستند.

tableau
tableau

محصولات تابلو :

Tableau Desktop

دارای مجموعه ای غنی از ویژگی ها است و به شما امکان می دهد گزارش ها را کدگذاری و سفارشی کنید. از ایجاد نمودارها ، گزارشات ، و ترکیب همه آنها با یکدیگر برای تشکیل داشبورد ، همه کارهای لازم در این محصول انجام می شود.

برای تجزیه و تحلیل داده های زنده ،تبلو دسکتاب  اتصال به Data Warehouse و سایر انواع مختلف فایل ها را فراهم می کند.workbooks و داشبورد ایجاد شده در اینجا می توانند به صورت محلی یا عمومی به اشتراک گذاشته شوند.

بر اساس اتصال به منابع داده و گزینه انتشار ، Tableau Desktop به دو  دسته طبقه بندی می شود.

Tableau Desktop Personal: کاملا شبیه تبلو دسکتاب است. نسخه شخصیworkbooks  را خصوصی نگه می دارد و دسترسی محدود است. Workbooks  نمی توانند به صورت آنلاین منتشر شوند. بنابراین ، باید بصورت آفلاین یا درTableau Public توزیع شود.

Tableau Desktop Professional : تقریباً شبیه Tableau Desktop است. تفاوت در این است که آثار ایجاد شده در Tableau Desktop را می توان بصورت آنلاین یا در Tableau Server منتشر کرد. همچنین ، در نسخه حرفه ای ، دسترسی کامل به انواع داده ها وجود دارد. این برای کسانی که مایلند آثار خود را در Tableau Server منتشر کنند مناسب است.

Tableau Public

این نسخه پلتفرم مخصوص کاربرانی نمی خواهند زیاد خرج و هیزینه ای کنند ، ساخته شده است. کلمه “عمومی” به این معنی است که workbooks  ایجاد شده نمی توانند به صورت محلی ذخیره شوند. به نوبه خود ، باید در ابر عمومی Tableau ذخیره شود که برای هر کسی قابل مشاهده و دسترسی است.

هیچگونه حریم خصوصی برای فایل های ذخیره شده در ابر وجود ندارد زیرا هرکسی می تواند فایلهای مشابه را بارگیری کرده و به آنها دسترسی پیدا کند. این نسخه برای افرادی که مایل به یادگیری این پلتفرم هستند و برای افرادی که می خواهند داده های خود را با عموم مردم به اشتراک بگذارند بهترین است.

Tableau Server

این نرم افزار به طور خاص برای به اشتراک گذاشتن workbooks هایی که در سراسر سازمان کارکنان ایجاد می کنند ، استفاده می شود . برای به اشتراک گذاشتن داشبوردها در Tableau Server ، ابتدا باید کار خود را در Tableau Desktop منتشر کنید. هنگامی که کار روی سرور بارگذاری شد ، فقط برای کاربران دارای مجوز قابل دسترسی است.

با این حال ، ضروری نیست که کاربران مجاز Tableau Server را  روی دستگاه خود نصب شده کنند . آنها فقط به اعتبار ورود نیاز دارند که می توانند گزارش ها را از طریق مرورگر وب بررسی کنند. امنیت بالا است و برای به اشتراک گذاری سریع و موثر داده ها در یک سازمان بسیار مناسب است.

مدیر سازمان همیشه بر سرور کنترل کامل خواهد داشت. سخت افزار و نرم افزار توسط سازمان نگهداری می شود.

Tableau Online

همانطور که از نامش پیداست ، این ابزار به اشتراک گذاری آنلاین است. عملکردهای آن مشابه Tableau Server است ، اما داده ها در سرورهای میزبانی شده در ابر ذخیره می شوند که توسط گروه این پلتفرم نگهداری می شوند.

هیچ محدودیتی برای ذخیره سازی داده های قابل انتشار در Tableau Online  وجود ندارد. یک پیوند مستقیم با بیش از 40 منبع داده ایجاد شده در ابر مانند MySQL ، Hive ، Amazon Aurora ، Spark SQL و بسیاری دیگر ایجاد می کند.

برای انتشار ، هم Tableau Online و هم سرور بهworkbooks  ایجاد شده توسط Tableau Desktop نیاز دارند. داده هایی که از برنامه های تحت وب پخش می شوند مانند Google Analytics، Salesforce.com همچنین توسط Tableau Server و Tableau Online پشتیبانی می شوند.

Tableau Reader

یک ابزار رایگان است که به شما امکان می دهد workbooks و تصاویر ایجاد شده با استفاده از Tableau Desktop یا Tableau Public را مشاهده کنید. داده ها را می توان فیلتر کرد اما ویرایش و تغییرات محدود شده است. سطح امنیت در Tableau Reader صفر است زیرا هر کسی که workbook را دریافت کند می تواند آن را با استفاده از Tableau Reader مشاهده کند.

اگر می خواهید داشبوردهایی را که ایجاد کرده اید را به اشتراک بگذارید ، گیرنده باید Tableau Reader را برای مشاهده سند داشته باشد.

این پلتفرم چگونه کار می کند؟

داده های ذخیره شده در مکان های مختلف را متصل و استخراج می کند. این می تواند داده ها را از هر پلتفرمی که قابل تصور است را به تصویر بکشد. یک پایگاه داده ساده مانند Excel ، pdf   به یک پایگاه داده پیچیده مانند Oracle ، یک پایگاه داده در ابر مانند سرویس های وب آمازون ، پایگاه داده Microsoft Azure SQL ، Google Cloud SQL و سایر منابع داده دیگر می تواند توسط این پلتفرم استخراج شود.

هنگامی که تبلو راه اندازی می شود ، اتصال دهنده های داده آماده در دسترس هستند که به شما امکان می دهد به هر پایگاه داده متصل شوید. البته بسته به نسخه این نرم افزار که خریداری کرده اید ، تعداد اتصال دهنده های داده پشتیبانی شده توسط این پلتفرم متفاوت خواهد بود.

داده های به تصویر کشیده شده می توانند به صورت زنده متصل شوند یا به موتور داده تبلو ، Tableau Desktop  استخراج شوند. این جایی است که تحلیلگر داده ، مهندس داده با داده های جمع آوری شده کار می کند و تجسم را توسعه می دهد. داشبوردهای ایجاد شده به عنوان یک فایل ثابت با کاربران به اشتراک گذاشته می شود. کاربرانی که داشبوردها را دریافت می کنند فایل را با استفاده از Tableau Reader مشاهده می کنند.

داده های Tableau Desktop را می توان در سرور این پلتفرم منتشر کرد. این یک پلت فرم سازمانی است که در آن همکاری ، توزیع ، حکمرانی ، مدل امنیتی ، ویژگی های اتوماسیون پشتیبانی می شود. با تبلو سرور ، کاربران نهایی تجربه بهتری در دسترسی به پرونده ها از همه مکان ها ،تلفن همراه یا ایمیل دارند.

موارد زیر کاربردهای اصلی این نرم افزار است :

 • هوش تجاری
 • تجسم داده ها
 • همکاری داده ها
 • ترکیب داده ها
 • تجزیه و تحلیل داده های زمان واقعی
 • ترجمه پرس و جو به تجسم
 • برای وارد کردن حجم زیادی از داده ها
 • برای ایجاد پرس و جوهای داده بدون کد
 • برای مدیریت ابرداده با اندازه بزرگ

اکسل در مقابل تبلو

اکسل و تبلو هر دو ابزار تجزیه و تحلیل داده ها هستند ، اما هر ابزار رویکرد منحصر به فرد خود را برای اکتشاف داده ها دارد. با این حال ، تجزیه و تحلیل در تبلو قوی تر از اکسل است.

اکسل با ردیف ها و ستون ها در صفحات گسترده کار می کند در حالی که تبلو امکان کاوش داده های اکسل را با استفاده از ویژگی کشیدن و رها کردن امکان پذیر می کند. تبلو داده ها را در نمودارها قالب بندی می کند و به تصاویری که به راحتی قابل درک هستند تبدیل می کند.

برای نتیجه گیری ، تبلو در زمینه های اصلی مانند داشبورد تعاملی ، تجسم ، قابلیت کار با داده های بزرگ و موارد دیگر ، اکسل را شکست می دهد.

خلاصه

 • تعریف: تبلو یک ابزار تجسم داده قوی و سریع است که در صنعت هوش تجاری استفاده می شود.
 • تبلو دسکتاب دارای مجموعه ای غنی از ویژگی ها است و به شما امکان می دهد گزارش ها را کدگذاری و سفارشی کنید.
 • در Tableau public ، workbooks ایجاد شده نمی توانند به صورت محلی ذخیره شوند ، به نوبه خود ، باید در ابر عمومی تبلو ذخیره شوند که برای هر کسی قابل مشاهده و دسترسی است.
 • سرور تبلو به طور خاص برای به اشتراک گذاشتن کتاب های کار استفاده می شود ، تصاویری که در برنامه Tableau Desktop در سراسر سازمان ایجاد می شوند.
 • تبلو آنلاین دارای تمام عملکردهای مشابه تبلو سرور است ، اما داده ها در سرورهای میزبانی شده در ابر ذخیره می شوند که توسط گروه تبلو نگهداری می شوند.
 • Tableau Reader یک ابزار رایگان است که به شما امکان می دهد کتاب های کار و تصاویر ایجاد شده با استفاده از تابلو دسکتاب یا Tableau Public را مشاهده کنید.
 • تبلو داده های ذخیره شده در مکان های مختلف را متصل و استخراج می کند. این می تواند داده ها را از هر پلتفرمی که قابل تصور است بکشد.
 • برنامه صفحه گسترده برای دستکاری داده ها استفاده می شود در حالی که تبلو یک ابزار تجسم کامل است که برای تجزیه و تحلیل استفاده می شود.

منابع : www.guru99.com

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید